Radnici protiv ideje o privatizaciji “Trepče”

Delimična privatizacija metalurškog kombinata Trepča od strane odlazećih vladinih službenika Kosova smatra se najboljim načinom za oporavak kompanije. Ali takvoj ideji se suprotstavljaju predstavnici radnika, koji su takođe akcionari u kompaniji, piše Koha.

Navodi se da je “Trepča” registrovana kao akcionarsko društvo, gde je 80 procenata u vlasništvu Vlade Kosova, dok je 20 procenata u vlasništvu zaposlenih u ovom preduzeću.

Šićiri Sadiku, član nadzornog odbora “Trepče”, koji zastupa i štiti prava radnika u kompaniji, kaže za Radio Slobodna Evropa da je delimična privatizacija preduzeća neprihvatljiva za radnike.

“Trepči su potrebna ulaganja i vlada je obavezna da ulaže kapitalne investicije. Vlada treba da garantuje povoljne zajmove iz međunarodnih finansijskih mehanizama i da razvija Trepču“, kaže Sadiku.

Delimičnu privatizacija Metalurškog kombinata “Trepča“ kao ideju je izneo odlazeći ministar ekonomskog razvoja u Vladi Kosova Valdrin Luka. On je rekao da bi to bio najbolji način da se “Trepča” oporavi.

“Ideja je da prirodni resursi ostanu u državnom vlasništvu, ali deo menadžmenta, deo poslovanja treba privatizovati da bi Trepča bila efikasnija, privukla strane investicije i povećala proizvodnju i preradu. To ne samo da će pomoći radnicima u “Trepči“, već će pomoći i izvozu i celom Kosovu“, rekao je Luka.

Metalurški kombinat “Trepča” sada je suočen sa finansijskom krizom i niskim nivoom proizvodnje.

“Zakon o Trepči predviđa i druge oblike uključivanja privatnog kapitala. Postoji oblik javno-privatnog partnerstva, to su direktna strana ulaganja, izdavanje i prodaja akcija, međutim nema privatizacije u punom smislu te reči. Postoje i drugi oblici predviđeni Zakonom o Trepči i, naravno, i Zakonom o strateškim ulaganjima, ali ovo je pitanje koje pripada glavnom akcionaru, a to je Vlada Kosova“, rekao je predsednik nadzornog odbora kompanije „Trepča“ Ardian Sila.

Univerzitetski profesor za oblast ekonomije Muhamet Sadiku u izjavi za Radio Slobodna Evropa kaže da je pozitivno što je Zakon o Trepči otvorio mogućnosti za strana ulaganja. On dodaje da u tržišnoj ekonomiji ne postoje mehanizmi da vlada održi preduzeća, pa kaže da se privatni kapital može uvesti u nekim segmentima, međutim glavno pitanje ostaje kako privlačiti te investicije od presudnog značaja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.