Veliki broj zaposlenih na Kosovu našao se u problemu, nakon što je kosovska vlada preduzela niz mera za sprečavanje širenja koronavirusa, prenosi Ljajmi.
Jedan od njih je i Veton Aljušaj, jedan od 220 zaposlenih u specijalnoj bolinici za fizikalnu terapiju i rehabilitaciju „Oniks Sapa“ u Pećkoj Banji, koji ne radi od 13. marta.
Njegova suspenzija usledila je nakon što je kosovska vlada odlučila da obustavi poslovanje firmi, kao meru za sprečavanje širenja koronavirusa.
Aljušaj je radio kao fizioterapeut, a platu od poslodavca primio je samo za dane u martu koje je radio. Sledeću platu očekuje da dobije od Vlade Kosova.
„Čekamo da od Vlade Kosova dobijemo po 170 evra za april i maj. Taj iznos, iako nije dovoljan, biće nam od koristi. Ne verujem da vlasnik ima mogućnost da nam plati, jer nije poznato koliko će ova situacija potrajati“, rekao je on.
Vlasnik specijalne bolnice za fizikalnu terapiju i rehabilitaciju „Oniks Spa“ Dževdet Šoši kaže da nije u mogućnosti da isplati zarade radnika za april i maj.
U razgovoru za Radio Slobodna Evropa on je rekao da nakon odluke vlade da zatvori neka preduzeća, 518 gostiju je napustilo bolnicu a 220 radnika je suspendovano sa posla.
Prema njegovim rečima prosečna zarada radnika iznosi 450 evra, a ukupni mesčni troškovi za plate su oko 90.000 evra.
Taj iznos, kaže Šoši, za njega je neprihvatljiv u vreme kada je zatvorio firmu i nema prihoda.
„Svi radnici su kod kuće. Čekamo sprovođenje odluke vlade o dodeljivanju 170 evra mesečno“, rekao je Šoši.
Da bi pomogla preduzećima Vlada Kosova je donela mere za pomoć u rešavanju posledica pandemije.
Vladini zvaničnici kažu da će svi radnici koji su izgubili posao dobiti 170 evra za naredna dva meseca. Kosovska vlada je izdvojila više od 170 miliona evra za stimulativni paket za prevazilaženje ekonomske krize zbog pandemije kovid-19.
Vršilac dužnosti ministra finansija i transfera Agim Krasnići rekao je za Radio Slobodna Evropa da će vrlo brzo biti otvoren onlajn sistem u poreskoj administraciji, preko koga će kompanije moći da podnesu spisak zaposlenih.
Isplate će ići na bankovne račune zaposlenih a ne poslodavaca, pojasnio je Krasnići.
Privatni sektor je najveći poslodavac na Kosovu koji zapošljava više od 220.000 ljudi.