Sigurno vam je poznato da je dovoljna količina sna bitna za cjelokupno zdravlje tijela i uma, no može li spavanje u krivo vrijeme biti faktor rizika za razvijanje raka?
Čini se da može, ako je suditi prema najnovijem istraživanju objavljenom u časopisu Occupational and Environmental Medicine. Stručnjaci su intervjuirali preko 3.000 žena, od kojih je polovica bolovala od raka jajnika i ustanovili kako su žene s rakom u većoj mjeri radile noću nego zdrave žene. Tačnije, rad u noćnoj smjeni povezan je s 24 posto višim rizikom od naprednog raka jajnika i 49 posto višim rizikom od razvijanja raka jajnika u odnosu na žene koje rade za vrijeme klasičnog radnog vremena.
Čak su i žene koje su samo nekoliko godina radile noću izložene povišenom riziku od ove maligne bolesti. Najčešće je riječ o medicinskom osoblju, kuharima i konobarima te tehničkom podrškom u uredima.
O čemu je zapravo riječ?
Stručnjaci sugeriraju da je rad noću faktor rizika za rak jer budnost po noći poremećuje naš biološki sat i onemogućuje stvaranje hormona melatonina – hormona sna. Ovaj hormon se stvara u našem mozgu za vrijeme mraka, održava prirodni bioritam tijela te pomaže kontrolirati tajming i otpuštanje ženskih reproduktivnih hormona.
Rad noću ne nosi ni dobre vijesti za muškarce. Naime, muškarci koji rade u noćnoj smjeni tri su puta skloniji razvijanju raka prostate.