Oni ističu da iako ima par takvih slučajeva, to su pojedinci, a ne grupe – i to iz niza razloga.
Muzikolog Rreze Kryeziu, profesorka na Fakultetu umjetnosti Univerziteta u Prištini, ističe da su studenti muzičke umjetnosti, ali i umjetnici iz ove oblasti, blokirani zbog nedostatka institucionalne pažnje, ali i zbog finansijskih mogućnosti.
“Njihova jedina mogućnost je Albanija ili Makedonija, gdje inače većina studenata nastavlja svoje studije zbog nedostatka odgovarajućih kadrova ovdje”, kaže ona.
Slično razmišlja i Dardan Selimaj, menadžer Filharmonije Kosova. On dodaje da dio krivice što kosovskih muzičara gotovo da nema u Evropi i u svijetu uopšte snose i organizatori muzičke scene na Kosovu.
„Ovo je možda rezultat slabe organizacije unutar naše scene. Uvijek smo očekivali da nas institucije koje upravljaju muzičkim scenama u različitim zemljama pozovu na festivale. Ali, čekajući na poziv, došli smo tu gdje smo danas“, kaže Selimaj, dodajući da su muzičari prepusteni sami sebi.
Zbog toga se krajem mjeseca, po sedmi put, organizuje međunarodni festival muzičara pod nazivom „DAM“.
Selimaj, inače i direktor Festivala “DAM”, kaže da je ovaj festival sada već tradicija, ali i da istovremeno donosi novine, što će se desiti i ove godine.
„Ove godine smo pokušali da dovedemo i nekoliko ansambla sa kojima bi sarađivali i naši muzičari tokom koncerata. Ukoliko se ovo pokaže kao uspiješno, to im možda može otvoriti put da budu pozvani na koncerte ovih ansambala u te zemlje“, kaže Selimaj.
Rreze Kryeziu, koja je i direktor programa “DAM”-a, kaže da će ove godine na festivalu učestvovati ansambli iz Nemačke, Francuske, Velike Britanije, Italije, Makedonije, Hrvatske, Albanije i drugih zemalja.
Inače osim koncerata stranih autora, biće predstavljena i dijela albanskih autora.
Festival “DAM” počinje 30. marta i trajaće do 12. aprila.