Oni upozoravaju da to za Ankaru predstavlja veliki problem i komplikaciju za novu privrednu platformu kojom Turska pokušava da pronađe rješenje za deficit države.
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u subotu ekonomske sankcije protiv Turske kao odgovor na rušenje ruskog borbenog aviona Su-24 u blizini granice sa Sirijom, prenosi Seebiz.
Međunarodni analitičar Juan Manuel Karg smatra da će sankcije koje je potpisao Putin teško povrijediti tursku privredu. On je dodao da se ruski predsjednik usredsredio tačno na one mjere koje utiču na privredu, jer je time htio najviše da povrijedi Erdogana.
Od 2001. godine je bilateralna trgovina između Turske i Rusije s 4,3 milijarde porasla do 31 milijarde dolara u 2014. Krajem prošle godine je Erdogan obećao da će do 2020. godine povećati bilateralnu trgovinu između Rusije i Turske na 100 milijardi dolara.
Rušenje ruskog bombardera je udar na bilateralnu trgovinu vrijednu više od 30 milijarda dolara godišnje, ali i na više od 2 milijarde akumuliranih međusobnih investicija.
Uzimajući u obzir trgovinu uslugama, brojke su čak i veće, jer je prošle godine obim prodaje roba i usluga između dvije zemlje iznosio gotovo 44 milijarde dolara.
Turistički sektor takođe može da doživi nepopravljive gubitke, jer su samo 2014. godine ruski turisti turskoj privredi donijeli dobit od 3,7 milijardi dolara, što je oko 12 posto ukupnih turskih prihoda od turizma.
Prema turskom Institutu za statistiku, izvoz u Rusiju je prošle godine bio “težak” 5,9 milijardi dolara, a uvoz 25,3 milijarde.
“Posljedice za deficit tekućeg računa platnog bilansa bi mogao da iznosi 5 do 10 milijardi dolara”, kazao je Denis Cicek, ekonomista u Finansbank.
Postoji rizik i da se deficit tekućih transakcija koji sada iznosi 35 milijardi dolara poveća iznad 40 milijardi.
Deficit tekućeg računa platnog bilansa znači da je vrijednost uvezene robe i usluga veća od vrijednosti izvezene robe i usluga.