Bebe, čije su majke pušile tokom trudnoće, imaju manji mozak, češće su anksiozne i naglo mijenjaju raspoloženja, pokazalo je istraživanje američkih naučnika.
U istraživanju je sudjelovalo 200 djece, čije su majke pušile tokom trudnoće. Rezultati istraživanja su pokazali da djeca, čije su majke pušile tokom trudnoće imaju veći rizik od nastanka depresije i anksioznosti, a naučnici vjeruju da je glavni uzročnik smanjen dotok kisika u mozak.
Istraživanje, koje je objavljeno u časopisu Neuropsychopharmacology, potvrđuje ono što su prethodna istraživanja pokazala, a to je da pušenje u trudnoći ostavlja dugoročne negativne posljedice na zdravlje.
Naučnici su djecu, čije su majke pušile tokom trudnoće, usporedili s djecom, čije majke nisu pušile tokom trudnoće. Rezultati su bili potpuno jasni i djeca, čije su majke pušile, su imala manji mozak, veći rizik od nastanka depresije i češće promjene raspoloženja.
Prethodna istraživanja su pokazala da pušenje tokom trudnoće povećava rizik od nastanka spontanog pobačaja, poremećaja u rastu i iznenadnu smrt bebe.
Statistička istraživanja su pokazala da čak 25% žena u trudnoći puši kao i prije trudnoće, njih 17% smanji pušenje, a ostatak ih prestane s pušenjem čim saznaju za trudnoću.