Svima je dobro poznata veza između pušenja cigareta i obolijevanja od malignih bolesti. Stiglo je još jedno istraživanje prema kojem cigarete povisuju izglede razvijanja raka debelog crijeva – pogotovo kada su u pitanju žene.
Bivše ili sadašnje pušačice izložene su gotovo 20 posto višem riziku od razvijanja raka debelog crijeva nego žene koje nikada nisu pušile, tvrde istraživači norveškog Univerziteta Tromso, a ovaj je rizik nešto niži za muškarce (pušači povisuju svoj rizik za osam posto. “Čak i žene koje dnevno popuše manje od deset cigareta povisuju svoj rizik od raka debelog crijeva. S obzirom na to da je ova bolest toliko učestala, čak je i umjereno pušenje odgovorno za mnoge nove slučajeve. Veliki dio slučajeva raka debelog crijeva mogao bi se spriječiti samo da ljudi ne puše”, upozorila je voditeljica studije Inger Gram, profesorica društvene medicine Univerziteta Tromso.
Njen je tim analizirao podatke više od 600.000 osoba starih između 19 i 67 godina, a koncentrirali su se na njihove pušačke navike, tjelesnu aktivnost i druge faktore koji su crtali sliku o njihovom stilu života. Kroz 14 godina istraživanja, gotovo je 4.000 ispitanika razvilo rak debelog crijeva, a izgledi su bili najveći za pušačice. Također, što su osobe duže pušile, to je njihov rizik od raka debelog crijeva bio viši. Tako su pušačice koje su pušile 40 godina ili više povisile svoj rizik za gotovo 50 posto.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.
Šta je rak debelog crijeva?
Rak debelog crijeva jedna je od najčešćih malignih bolesti među stanovništvom razvijenog svijeta i ujedno jedan od glavnih uzroka smrti sa zabrinjavajućim trendom porasta učestalosti. Kod muškaraca rak debelog crijeva dolazi među prvih pet uzroka smrti, uz cirkulacijske bolesti i rak bronha i pluća, a kod žena je također na visokom osmom mjestu vodećih uzroka.
Ova maligna bolest u početnoj fazi nastanka nema simptoma, što ga čini teškim za dijagnosticirati na vrijeme, a liječnici ističu redovnu kolonoskopiju kao mjeru opreza. Nedavno je američko istraživanje pokazalo kako redovna kolonoskopija može smanjiti rizik od razvijanja naporednog oblika raka debelog crijeva za čak 70 posto!
Na rak debelog crijeva također treba posumnjati i kada se javi neobjašnjiv i neplaniran gubitak tjelesne težine uz gubitak apetita.