U prvoj studiji koja je istraživala učinke kofeina na dinamičke vizualne vještine, istraživači su zaključili da kofein povećava budnost i točnost detekcije za pokretne mete. Kofein je također poboljšao vrijeme reakcije sudionika.
“Mnogo toga što se događa u našem okruženju se kreće, poput pokušaja prelaska prometnog raskrižja kao pješak ili pronalaženja nečega na polici dok hodate po trgovini. Testiranje vidne oštrine u dinamičkim uvjetima može pružiti više informacija o našim funkcionalnim performansama u tim scenarijima nego samo tradicionalna statička mjerenja vidne oštrine”, kaže oftalmologinja Kristine Dalton sa Sveučilišta u Waterloou (Ontario, Kanada).
Oštrina vida odnosi se na sposobnost osobe da otkrije i prepozna male detalje i može se mjeriti u statičkim ili dinamičkim uvjetima. Dok i statička i dinamička vidna oštrina pružaju važne informacije o tome kako komuniciramo sa svijetom oko sebe, vještine dinamičke vidne oštrine posebno su važne u brojnim svakodnevnim aktivnostima u kojima se mi ili objekti oko nas kreću.
“Iako već znamo da kofein povećava brzinu pokreta očiju, željeli smo dodatno istražiti kako točno kofein poboljšava vizualnu obradu i olakšava otkrivanje pokretnih vizualnih podražaja testiranjem dinamičke oštrine vida”, kaže optičarka Beatríz Redondo sa Sveučilišta u Granadi (Španjolska).
Dva dana polovica sudionika studije progutala je kapsulu s kofeinom (4 mg/kg), dok je druga polovica progutala kapsulu placeba. Korištenjem računalno utemeljenog testa, osmišljenog i potvrđenog na Sveučilištu u Waterloou, izmjerene su dinamičke vještine vidne oštrine svakog sudionika prije i 60 minuta nakon uzimanja kofeina.
Istraživači su otkrili da su sudionici koji su progutali kofeinske kapsule pokazali znatno veću točnost i brzinu pri identificiranju manjih pokretnih podražaja, zaključivši da kofein pozitivno utječe na obradu podražaja sudionika i donošenje odluka. Brzina pokreta očiju i kontrastna osjetljivost, koji su uključeni u dinamičku izvedbu vidne oštrine, također su bili osjetljivi na unos kofeina.
“Naši nalazi pokazuju da konzumacija kofeina zapravo može biti od pomoći za vizualnu funkciju osobe povećavajući budnost i osjećaj budnosti. To se posebno odnosi na one kritične, svakodnevne zadatke, poput vožnje automobila ili bicikla ili pak bavljenja sportom, koji zahtijevaju od nas da pri donošenju odluka vodimo računa o detaljnim informacijama o pokretnim objektima”, zaključuje Dalton.