Sud je ispitao dvojicu prvih časnika, drugog časnika i glavnog inženjera broda, koji su s kapetanom Lee Joon-seokom optuženi za nemar.
Drugi časnik rekao je da je posada pokušala spustiti čamce za spašavanje, ali im se nije mogla približiti jer se brod jako nagnuo, prenose južnokorejski mediji.
Brod je imao 46 čamaca za spašavanje, a iskorištena su samo dva.
Drugi optuženi časnik rekao je da je došlo do pogreške prilikom skretanja, a treći da je zapovijed da se brod napusti na kraju ipak bila izdana, ali je bilo prekasno.
Posada se okupila na mostu i pokušala povratiti ravnotežu, ali nije mogla. Putnicima je kazano da čekaju u kabinama i ne skaču u more zbog čega je toliko poginulih.
Kapetan nije bio na zapovjednom mostu kada je brod skrenuo već je njime upravljao 26-godišnji treći časnik, prvi put na tom dijelu putovanja. Kapetan i nekoliko članova posade pobjegli su na vrijeme.
Južnokorejska predsjednica ocijenila je da njihovi postupci odgovaraju umorstvu.
Trajekt Sewol potonuo je u srijedu tijekom rutinske plovidbe prema ljetovalištu na otoku Jeju. Od 476 putnika i članova posade, 339 bili su srednjoškolci i učitelji koji su putovali na izlet. Spašeno je samo 174 ljudi, a ostali su vjerojatno mrtvi.
Trajekt je prevozio 3,6 tona tereta uključujući 105 kontejnera. Tužitelji smatraju da se prevrnuo jer je prenaglo skrenuo. Teret se zbog toga možda pomaknuo, što je pridonijelo prevrtanju broda.
Potvrđena smrt više od 100 osoba, traži se još 200 nestalih putnika
Broj mrtvih u brodolomu trajekta u vodama Južne Koreje iznosio je u utorak ujutro 104, no mogao bi se utrostručiti jer ronioci marljivo traže 200 nestalih putnika, većinom srednjoškolaca koji su se vjerojatno utopili unutar plovila.
Mirno more i bolje vremenske prilike omogućuju da se ubrza potraga, ali vidljivost u moru i dalje je slaba. Ronioci napreduju naslijepo u labirintu hodnika i kabina potpuno potopljenog trajekta.
“I dalje je vrlo teško roniocima koji traže tijela pipajući u muljevitoj vodi”, izjavio je glasnogovornik obalne straže.
Po podacima vlasti, potvrđena je smrt 104 osobe, a nestalima se smatra 198. Brod je prevozio 476 osoba kad se nagnuo i potonuo 16. travnja ujutro u vodama ispred južne obale Južne Koreje.
Obitelji nestalih, uglavnom roditelji, ujutro se okupljaju u luci Jindo na otoku blizu mjesta katastrofe i očekuju dolazak čamaca s kojih se u sve češćim intervalima iskrcavaju tijela izvučena iz olupine.
Sewol, trajekt koji je plovio prema turističkom otoku Jeju, prevozio je 352 srednjoškolca na izlet. Pomoćnik ravnatelja škole, koji je bio među spašenima, u petak je počinio samoubojstvo.
Spasioci očekuju 300 mrtvih jer nema gotovo nikakve nade da se pronađu preživjeli unutar potpuno potopljenog trajekta.
Tragedija Sewola bit će jedna od najpogibeljnijih u novijoj povijesti Južne Koreje.
Pronađeno 121 tijelo, prvi poziv u pomoć uputio preplašeni dječak
Prvi poziv u pomoć s tonućeg korejskog trajekta uputio je dječak drhtavog glasa, tri minute nakon što je brod izveo kobni posljednji zaokret, objavili su u srijedu spasioci koji su iz trajekta dosad izvukli 121 tijelo.
Dječak je nazvao broj hitne službe koja ga je proslijedila vatrogascima, a oni obalnoj straži dvije minute poslije. Potom su uslijedili pozivi hitnoj službi još dvadesetak djece, rekao je Reutersu dužnosnik vatrogasne službe.
“Spasite nas! Mi smo na brodu i mislim da tone”, prenijela je novinska agencija Yonhap riječi dječaka koji se poput 180 osoba još smatra nestalim.
Brod, na kojem je bilo 476 putnika od kojih 339 djece, nagnuo se i prevrnuo u roku dva sata, no uzrok nesreće ostaje nepoznat.
CNN navodi da su u utorak uhićena još dva člana posade, pa je sada pritvoreno njih devetoro, uključujući i kapetana.
Nekoliko članova posade, među njima i kapetan, napustilo je tonući trajekt dok je putnicima rečeno da ostanu u kabinama, tvrde očevici.
Brojna djeca nisu dovodila u pitanje upute starijih, što je normalno u hijerarhijskom korejskom društvu i svoju su poslušnost platili životima, navodi Reuters.
Pozivajući se na jednog člana posade, BBC prenosi da se čamci za spašavanje nisu mogli spustiti u vodu jer je brod bio nagnut. Spuštena su samo dva od 46 brodskih čamaca.
Akcija spašavanja pretvorila se u rutinu u kojoj policijski čamci redovito s mjesta nesreće dovoze tijela stradalih na obližnji otok Jindo.
Obitelji nestalih mire se s činjenicom da preživjelih nema, prenosi s lica mjesta reporter BBC-a.