Juče je u prostorijama Filozofskog fakulteta Univerziteta u Prištini Hermin Memiši odbranio master rad na temu: “Historiografija XIX i XX vijeka o bogomilima i bogomilizmu”, čime je postao prvi master historije iz bošnjačke zajednice na Univerzitetu u Prištini.
Vrlo delikatan izbor teme, sobzirom da ne postoji konsenzus oko nastanka, širenja i postojanja bogomila na prostorima Evrope, Memiši naglašava da je sa velikim zadovoljstvom preuzeo na sebe teško breme istraživanja ove tematike, želevši da na svaki način tematizuje ovo pitanje kako na Kosovu tako i u balkanskim historičarskim krugovima jer smatra da je vrlo slabo istražena tema.
Ono što posebno čini značajnim ovaj rad jeste i to da je prvi rad o histroiografiji bogomilizma nekog historičara ili istraživača sa Kosova, prema riječima njegovog mentora profesora Jahje Drančolija.
Nošen činjenicom da u bošnjačkoj zajednici na Kosovu nedostaju historičari i istraživači Memiši je upisao master na Univerzitetu u Prištini jer smatra da bošnjačkoj zajednici nedostaju stručnjaci iz navedene oblasti i zbog toga što su Bošnjaci na Kosovu slabo istraženi kako u historijskom, kulturološkom tako i u etnološkom aspektu.
“Prvo da se zahvalim vama (redakciji) što ste prisustvovali ovom činu, meni je zaista bila privilegija studirati na ovom fakultetu, na kojem sam bio prihvaćen veoma dobro, kako od strane profesora, tako i od kolega. Danas sam odbranio master rad na temu bogomilizma, temi koja je dosta specifična iz nekoliko razloga a sem toga je i slabo istražena”, istakao je Memiši.
U razgovoru za portal Bošnjak-KS, on je naglasio da postoji veliki broj dokaza o postojanju bogomilizma na područjima gdje žive Bošnjaci na Kosovu i da se po ovom pitanju vrlo slabo istražuje, Memiši naglašava ugnjetavanje i historijsko negiranje bogomila zbog velikog broja njihovih načela koji nisu bili u skladu sa pojedinim stavovima pravoslavne i katoličke crkve.
“Bogomili su od X pa sve do XV vijeka predstavljali jedan veoma ozbiljan religijsko-politički pokret ne samo na Balkanu nego i u većem delu Evrope, nestali su sa historijske pozornice ugnjetavanjem i najstrožnijim kaznama od strane Istoka i Zapada, veći dio njih je dobrovoljno prešao na islam jer su imali najviše dodirnih tačaka sa islamom u svom vjerovanju. Dakle, dosta specifična tema, iz tog razloga sam je pokušao obraditi u svojoj master tezi, a to če ujedno biti uvertira za moj dalji istraživački rad o bogomilima na Kosovu sa posebnim osvrtom na povezanost bogomilizma i Bošnjaka koji žive na prostoru Kosova, jer postoji veliki broj dokaza o postojanju bogomilizma na našim prostorima. Još jednom veliko hvala svima, mojoj porodici na konstantnoj podršci,mom cjenjenom mentoru profesoru Drančoliju, mojim prijateljima, profesorima i svima onima koji su doprineli pisanju ove master teze”, naglasio je Memiši za Bošnjak-KS.
Profesor na katedri za historiju Jahja Drančoli kaže da je Hermin prvi Bošnjak koji je završio master studije historije na Univerzitetu u Prištini i tvrdi da je prvi student koji je odabrao temu bogomilizma za svoj master rad, te se nada da će Memiši i dalje nastaviti svoj istraživački rad.
Hermin Memiši je iz sela Grnčare pored Prizrena, rođen je 08. 05. 1983 godine,otac je dvoje djece, osnovnu školu je završio u rodnom selu, a gimnaziju u Prizrenu, diplomirao je na Univerzitetu u Prištini, Edukativnom fakultetu u Prizrenu sa srednjom ocjenom 9.18, a master studije je završio sa prosječnom ocijenom 9.00, i pored ogromnih uspjeha na studijama Hermin Memiši je i dalje bez posla. Paradoksalno, ali takva je realnost obrazovnog sistema na Kosovu.
Almedin Fejza, Bošnjak-KS