Prve posljedice referenduma na kojem su građani Švicarske zaustavili “masovno useljavanje”, što pogađa i građane Europske unije, već poprimaju konkretne oblike, kako za jednu tako i za drugu stranu.
Prvo je švicarska ministrica pravosuđa Simonetta Sommaruga prošlog vikenda telefonski obavijestila ministricu vanjskih poslova Republike Hrvatske Vesnu Pusić kako “nove ustavne odredbe” sprječavaju sklapanje novih ugovora koji bi omogućavali neograničeno useljavanje.
To znači da je već gotov ugovor koji je građanima Hrvatske u vremenskom roku od deset godina omogućavao neometano useljavanje u Švicarsku stavljen na led.
Bruxelles je kao reakciju na to zaustavio pregovore o sudjelovanju Švicarske u studentskom programu “Erasmus+” i znanstvenom programu “Horizon 2020”.
Švicarska bez EU sredstava
Time Švicarska zasad ostaje bez milijardi eura iz fondova EU od kojih su mogli profitirati studenti i znanstvenici ove zemlje. Jedan neimenovani glasnogovornik Europske komisije izjavio je za njemačku agenciju dpa kako se ugovor o slobodnom kretanju i nastanjivanju između Švicarske i EU-a “ne želi dovoditi u pitanje” budući da je to dio paketa ugovora kojima se Švicarskoj omogućuje slobodan pristup tržištu Europske unije. Bruxelles je već odmah nakon referenduma objavio kako Švicarska ne može samo tako iz paketa ugovora uzeti samo ono što joj odgovara.
Švicarska je sa svoje strane najavila diplomatsku ofenzivu kako bi Europi pojasnila svoja stajališta nakon referenduma. Već ovog tjedna visokopozicionirani švicarski političari putuju u Bruxelles, Berlin i Beč. U švicarskoj javnosti su se u međuvremenu očito pojavile i prve nelagode izazvane reakcijom koju je u Bruxellesu polučio švicarski “NE” useljavanju građana Europske unije.
Kako javlja švicarski tisak, mnogim građanima očito nije bilo jasno da ovakav ishod referenduma može dublje naškoditi odnosima s Bruxellesom. Prema istraživanju lista “Sonntags Blick”, tri četvrtine ispitanih se protivi mijenjanju ugovora s Europskom unijom.
Nema novih ugovora bez Hrvatske
Predsjednik švicarskih liberala FDP Philipp Müller je za švicarski dnevnik Thurgauer Zeitung objasnio kako je „potpuno jasno“ da s Hrvatskom dogovoreni ugovor „ne može biti ratificiran“, iako “sam po sebi sadrži dobra rješenja”.
Predsjednik demokršćanske CVP Christophe Darbellay smatra kako je poništenje ugovora s Hrvatskom “logično” jer se “ne može nešto dogovoriti što narod ne želi”. Švicarski političari smatraju da sad treba ponovno sjesti i preispitati ugovore s Europskom unijom ali istodobno, poput predsjednika liberala Müllera, podsjećaju na to da bilo koji budući ugovor između Švicarske i EU-a moraju blagosloviti sve članice Unije. Pa tako i Hrvatska.