U saopštenju se navodi da je bilo previše tamno da se jasno utvrdi da je riječ o nestalom avionu, ali su upućene dodatne letjelice na to područje. Navodi se da pronađeni predmet liči na vrata ili dio repa aviona Boeinga 777-200, prenosi Srna.
Malezijski zvaničnici rekli su ranije da nije pronađena olupina aviona, koji je nestao tokom leta od Kuala Lumpura do Pekinga, uprkos potrazi u kojoj učestvuju 34 aviona i 40 brodova.
Tokom posljednjeg radio kontakta avion je bio 220 kilometara od istočne obale Malezije. Vrijeme u trenutku nestanka aviona bilo je dobro, piloti su bili iskusni, a letjelica je prije samog polijetanja prošla detaljan tehnički pregled.
Lista putnika
Nijedna informacija do sada nije potvrdila da je terorizam razlog nestanka malezijskog aviona kod obala Vijetnama, koji još nije lociran, rekao je predstavnik avio kompanije Malaysia Airlines.
Predstavnik ove kompanije Ignatius Ong Ming Choy rekao je na konferenciji za novinare da se lista putnika podudara sa listom rezervacija za let od Kuala Lumpura do Pekinga.
On je dodao da će članovima porodica putnika biti omogućen put u Maleziju, a da će prva grupa krenuti sutra za Kuala Lumpur.
Avion Boeing 777-200 nestao je prije 38 sati sa 227 putnika, većinom Kineza, i 12 članova posade, a u toku je potraga. Uprkos naporima Malezije, Vijetnama, SAD i Kine lokacija aviona još nije utvrđena.
Ong je rekao da je kompanija poručila porodicama putnika da se “pripreme za najgore”.
Prema posljednjim podacima, aviokompanija je formirala krizni komandni centar u gradu Kota Kinabalu u Maleziji i Ho Shi Minu u Vijetnamu.
Jedan od putnika se javio porodici
Porodica kineskog putnika u nestalom avionu kontaktirala je s njim i malezijske vlasti pokušavaju pomoću telefonskog signala da lociraju avion, javili su ranije kineski mediji.
Kineska državna televizija javila je da je pozvala mobilni telefon muškarca i uspjela da ostvari kontakt prije prekida veze.
Radarski signali pokazuju da se putnički avion kompanije Malesia Airlines, koji se 24 sata vodi kao nestao, možda okrenuo i krenuo nazad, izjavio je jutros malezijski zvaničnik Rodžali Daud.
Spasilački timovi, koji tragaju za avionom, proširili su oblast pretrage i sada je uključena i zapadna obala Malezije. Potraga se do sada obavljala u oblasti Južnokineskog mora južno od Vijetnama.
Šef oružanih snaga Malezije, general Zulkefli Zin rekao je da u potrazi za avionom učestvuju 22 letjelice i 40 brodova.
Četiri putnika sumnjiva
Avion je bio na liniji iz Kuala Lumpura ka Pekingu i sa radarskog ekrana nestao je južno od Vijetnama.
Brodovi vijetnamske mornarice, koji su došli do dvije velike naftne mrlje u Južnokineskom moru, nisu pronašli nikakve ostatke olupine.
Malezijski zvaničnik Azharudin Abdal Rahman istakao je da je pet putnika rezervisalo mjesto u avionu, ali se nisu ukrcali.
Istražioci, također, provjeravaju i snimke nadzornih kamera zbog dvojice putnika za koje se vjeruje da su se u avion ukrcali sa ukradenim pasošima.
Malezijski ministar transporta Hišamudin Husein izjavio je da su najmanje četiri imena sa liste putnika “sumnjiva”.
Interpol je saopštio da su najmanje dva pasoša, registrovana kao izgubljena ili ukradena, koristili putnici nestalog aviona Malaysia Airlinesa, te dodao da “analizira pasoše i drugih osumnjičenih”.
Interpol je saopštio da nijedna zemlja nije provjeravala njihovu bazu podataka u vezi sa jednim austrijskim i jednim italijanskim pasošem od trenutka kada su ukradeni do polijetanja aviona.
“Iako je prerano spekulisati o mogućoj vezi između ukradenih pasoša i nestalog aviona, ipak je zabrinjavajuće što su neki putnici mogli da se ukrcaju na međunarodni let koristeći ukradeni pasoš koji je registrovan u Interpolovoj bazi podataka”, rekao je generalni sekretar Interpola Ronald Nobl.