“Ideja promjene granica između Srbije i Kosova posljednjih je dana doživjela određeni pritisak unazad i iako je i dalje u opticaju, ali je manje izvjesna”, smatra Kurt Bassuener, analitičar Centra za demokratizaciju politike (DPC) iz Berlina.
U razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) iz St. Andrews univerziteta u Škotskoj, gdje je viši saradnik, Bassuener ocjenjuje da je indiferentnost nove američke administracije za Balkan na kojem se tako očigledno osjeća odsustvo stručnjaka poput zamjenika pomoćnika državnog sekretara Sjedinjenih Država (Brian) Hoyt Yeea, otvorilo priliku za spovođenje agendi poput promjene granica ili razmjene teritorija i oni koji ih provode na to računaju.
DPC je nedavno, kada se pojavila ova ideja, dobio podršku visoke predstavnice Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost Federice Mogherini i Johannesa Hahna, poslao pismo evropskim zvaničnicima koje su potpisali brojni stručnjaci za Balkan, te intelektualci i umjetnici upozorivši na opasnosti takvog poteza.
Na našu konstataciju da ima i stručnjaka koji su podržali ideju, Bassuener kaže da su neki, poput bivšeg visokog predstavnika Wolfganga Petritscha, donekle zainteresovana strana, a da ga drugi vide kao potencijalno rješenje za dugogodišnji problem i spremni su da prihvate sve na šta pristanu dvije strane, što je, smatra Bassuener, pogrešno i opasno.
Priznaje, međutim, da bi i određeni evropski centri, poput možda Pariza, prihvatili tu ideju, ali sa mnogo manje “investiranja nego Mogherini i Hahn”.
RSE: Kao politički posmatrač sa odličnim poznavanjem balkanskih dešavanja, kako tumačite razvoj događaja posljednjih nekoliko dana, od Brisela u petak, do Kosova za vikend?
Bassuener: Znate, nije u potpunosti najjasnije. Mislim da bi bilo fer reći da postoji nekoliko stvari koje su još uvijek nejasne. Ali ono što se čini očiglednim je da je došlo do određenog guranja unazad na više frontova, unutar Kosova, na Tačija iz vlade ali takođe i iz opozicije, ali i generalno kod građana gdje je ideja teritorijalne razmjene definitivno važan faktor.
Takođe je sa neformalnog sastanka EU ministara vanjskih poslova, bilo očigledno guranja unazad, oni naravno nijesu imenovali nikog, ali su šefovi diplomatija koji su željeli da izađu javno rekli da se mora biti oprezan, uključujući i njemačkog ministra Heika Maasa, ali i neke druge, koji su prilično jasno poručili da je podjela ili mijenjanje granica loša ideja. I prema onome što sam razumio, bilo je više ministara koji su na toj liniji, iako to nijesu javno iskazali.
Tako da je to bio faktor unutar samog Brisela, jer nije samo Njemačka ta, iako je vrlo važan igrač, koja je sama u ovome.