Prof. Dr Mehmed Meta: Devastacija nacionalnog identiteta

Fenomen krize identiteta BoĆĄnjaka na Kosovu, čini mi se, nikada nije bio aktuelniji nego zadnjih desetak godina. Stalna negiranja nacionalnih posebnosti BoĆĄnjaka bila su konstanta u razmiĆĄljanjima brojnih pojedinaca i programima mnogih ekstremnih nacionalističkih oligarhija iz raznih krugova i u ranijim periodima. Takvih negiranja u verbalnom smislu i danas ima, ali nikada kao sada problem gubitka identiteta i devastacije nacionalne supstance nije imao ovako razorne dimenzije. Kada to kaĆŸem, dominanto mislim na praktične implikacije ovog fenomena, a ne na pravnu legislativu. BoĆĄnjaci Kosova imaju obrazovanje na bosanskom jeziku, ali ne i udĆŸbenike, mogućnost da se fakultetski obrazuju na albanskom jeziku, da se ĆĄkoluju u zemljama regiona (Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Makedonija i sl.) ali ne i da rade sa stečenim stručnim referencama i sl.

Svaka iole ozbiljnija analize stanja u kome se BoĆĄnjaci Kosova danas nalaze mora inicirati pitanje univerzalizma odgovornosti uz nejednaku distribuciju njene teĆŸine, nuĆŸnost očuvanja osnovnih fundamenata nacionalnog identiteta i činiti osnovu remodeliranja postojećih političkih pristupa ili pak izgradnju temeljno novih projekata i ideja, od kulturnih do političkih i nacionalnih. Odgovornost za postojeće stanje je multidimenzionalna i kao takva ima mnogo ĆĄire implikacije od onoga ĆĄto po svojoj definiciji obuhvata.

Ona se ne moĆŸe ograničiti samo na pitanje odgovornosti prema drugima, odgovornosti za pogreĆĄno činjenje, za propuĆĄtanje preduzimanja nekog poteza, već se kod nacionalnih projekata proteĆŸira i na pitanje odnosa prema historiji, sadaĆĄnjosti i budućnosti. U bilo kom kontekstu je mi poimali, odgovornosti nije oslobođen niko, samo je njena dispersija različita. BoĆĄnjačka politička „elita“ je na samom vrhu rang liste i u njoj je koncentrirana najveća doza odgovornosti.


Propusti političke prirode, manipulacije obrazovanjem BoĆĄnjaka, provincijalizacija boĆĄnjačke kulture, staljinistički odnos prema političkim oponentima, financijske malverzacije, rasprodaja boĆĄnjačkih nacionalnih interesa, tretman boĆĄnjačke ideje i predstavljanja kao profiterskih aktivnosti, kreiranje animoziteta i podjela među kosovskim BoĆĄnjacima samo su neke od njihovih inovacija. Ako joĆĄ uvijek ima nade za očuvanje nacionalnog identiteta, politička filozofija ove garniture mora biti delegimitizirana, jer su zahvaljujući njoj potpuno zamračeni vidici budućim generacijama. RaspolaĆŸemo ljudskim resursima, ali ih ne koristimo, pa čak ni onda kada se on nudi po nultoj cijeni.

Da li je i to naĆĄe nacionalno prokletstvo, politička paradigma ili ekonomski paradoks, ostaje da se vidi. Ja ĆŸelim da vjerujem da će neki drugi ljudi i neke nove generacije biti u stanju da to na pravi način vrednuju. Ova politička garnitura je budućim pokoljenjima natovarila brojne probleme i dileme, a mi koji iole drĆŸimo do nekog dostojanstva, korektno bi bilo da, ako im već ne ĆŸelimo ili ne moĆŸemo pomoći, da ih bar ne smetamo pri noĆĄenju tog teĆĄkog tereta.

Mi ne smijemo ĆĄutjeti, jer svakim danom politički anuiteti njihovih  ideoloĆĄkih avantura i zabluda dospijevaju na naplatu. Oni ih, normalno, ne plaćaju, plača ih boĆĄnjački narod u ime koga su se politički zaduĆŸivali i gradili svoju političku karijeru. Vrlo je rizično javno iznositi svoje stavove na Kosovu ukoliko oni ne koincidiraju sa „miĆĄljenjem“ vladajuće boĆĄnjačke političke oligarhije, posebno ako su oni i u koliziji sa njihovim financijskim interesima. Velika je neizvjesnost kakav ćete moralni ĆĄamar dobiti i od koga ćete dobiti. A dobićete ga svakako, to je bar izvjesno. Njihove su reakcije potpuno neargumentirane, beskrupulozne i krajnje uvrjedljive, potiču sa nepoznatih adresa i „anonimnih“ osoba.

Na taj se način ĆĄiri psihoza straha. Dok jedni u ime naroda, a za svoj račun dobivaju velike novce, oni drugi u svoje ime, a za račun svojih poslodavaca moralno ĆĄamaraju one koji se njihovim bosovima ne sviđaju. Kosovska igra bez granica i „demokracija“ do besvijesti. Arhitekte boĆĄnjačke „nacionalne“ politike na Kosovu suvereno vladaju boĆĄnjačkim političkim prostorom petnaestak godina. Oni su kreatori političke filozofije o nacionalnim fundamentima boĆĄnjačkog identiteta zasnovanog na tezi da mi BoĆĄnjaci „prije moĆŸemo biti Srbi, nego Ć iptari, jer ako bi traĆŸili i pretresli tavane najstarijih kuća moĆŸda bi naĆĄli i neku ikonu koju su naĆĄi preci gore sakrili posle prijema islama“ ili „da je Bosna FrankeĆĄtajn tvorevina i da ono ĆĄto mi BoĆĄnjaci na Kosovu imamo oni mogu samo da sanjaju.“

To su dva ideoloơka oslonca jedne boơnjačke političke Koalicije na Kosovu na čijim osnovama oni grade „nacionalni identitet“ po modelu poltronstva i naplate anuiteta za svoje političke i ostale gluposti. Samo iz ovih stavova je potpuno jasno na kakvim je antiboơnjačkim premisama zasnovana njihova „nacionalna politika“.

Stavovi istovremeno ukazuju i na glavno izvoriĆĄte devastacije nacionalnog identiteta i „podstanarski“ poloĆŸaj kosovskih BoĆĄnjaka. Politika zasnovana na izraĆŸenoj distanci prema sandĆŸačkim i bosanskim BoĆĄnjacima i kreiranje koncepta nacionalne i kulturne samodovoljnosti sve viĆĄe dobija atribute „nacionalne katastrofe“ sa nesagledivim posljedicama po boĆĄnjačkom nacionalnom tkivu. Ona isuviĆĄe dugo traje da bi se mogla tretirati kao kratkoročna politička zabluda i političko neiskustvo. Postala je politički parametar u ponaĆĄanju rukovodstva jedne Koalicije i njihovog shvatanja i proteĆŸiranja boĆĄnjačke ideje kao tranzicionog stanja ka potpunoj nacionalnoj dezorijentaciji i asimilaciji.

A boơnjačka inteligencija koja je priključena na njihove izduvne lonce koristi sve privilegije koje izviru iz boơnjačke nesreće, a ostala govori onda kada treba ơutjeti, a ơuti onda kada treba govoriti.

Prof. Dr Mehmed Meta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.