Od 10 do 50 eura, građani u oglasima traže kupce za svoj glas na izborima jer su nezaposleni i ne vide perspektivu.
“Glas prodajem iz razloga što kad pogledam nijedni nisu ništa učinili ni za mene ni moje mjesto. Posla nemam, nikakvih primanja nemam, i iz razloga što je tako, hoću da prodam bar da sinu kupim nešto. Ovo je sve katastrofa”, odgovara na naš upit jedna korisnica internet oglasnika u BiH, koja je na prodaju stavila svoj glas za 50 KM na lokalnim izborima u Bosni i Hercegovini, koji će se održati početkom oktobra.
Ova žena iz Prnjavora dodaje da se prijavljivala na sve oglase za posao, ali da nikada nijedan nije dobila.
“Niko me zvao još nije [za kupovinu glasa], sem jedne osobe što mi je poslala poruku da pita za zamjenu neku, i to je to”, navodi, dodajući da joj oglas stalno brišu jer kažu da nije dozvoljen.
Oglas je obrisan i drugom korisniku iz Prnjavora, ali, tvrdi, to mu više nije bitno jer je uspio prije toga da proda svoj glas.
Na pitanje koja stranka je bila kupac odgovara:
Dodaje da je glas odlučio da proda samoinicijativno kao građanin koji ne vidi prosperitet i budućnost u ovoj državi i ne vjeruje nijednoj političkoj partiji.
“Kompletna politička scena je ista punih 20 godina sa istim ljudima koji svake godine obećavaju isto, a ništa se ne mijenja u državi koja svake godine sve više tone. Mislim da moj glas ništa neće promijeniti i ovih 50 KM što sam dobio mi mnogo više znače nego činjenica da bi moj glas otišao ljudima koji ovu državu unazađuju već dvije decenije.”
‘U ovoj državi je to sasvim normalno’
Na internet oglasnicama građani BiH prodaju svoje glasove za 20, 50 ili 100 KM. Također nude i više glasova, vjerovatno članova svoje porodice i prijatelja.
Oni sa kojima smo stupili u kontakt da ih pitamo zašto su se odlučili na to, odgovarali su na sličan način – nemaju za koga da glasaju, a pare su im potrebne.
Građanin iz Sarajeva:
Građanin iz Lukavca:
Građanin iz Bijeljine:
‘I političari prodaju poslaničko mjesto’
Očaj, nezaposlenost i nepovjerenje u političare glavni su razlozi ovakvih poteza bh. građana, tvrde stručnjaci.
Također, ovo je ponašanje koje oni vide i u samim predstavnicima vlasti, pa se pitaju zašto i oni ne bi radili isto i zaradili za sebe i svoju porodicu.
Međutim, dodaju, to nije problem samo Bosne i Hercegovine nego i drugih demokratskih nedozrelih i političkh nesređenih zajednica.
“Imamo očiglednu krizu morala u društvu i odsustvo javne odgovornosti za ono što se čini. Da smo politički zrelo društvo, nijedan političar koji nešto obeća svojim biračima, pa ih onda slaže, a što je ovdje više nego česta pojava, nikada više ne bi imao šansu za uspjeh na izborima, jer bi ga svako tretirao kao manipulanta”, objašnjava sociolog Jusuf Žiga.
Ista bi bila situacija i sa onim osobama koje su spremne “prodati” poslaničko mjesto, odnosno povjerenje koje su im na izborima birači dali, dodje.
“Sjetimo se tzv. “papak afere” u Parlamentu RS-a, ali i niza drugih “prebjega” iz stranke u stranku. Ovdje je to, nažalost, ne samo moguće, već i “komotno” ostvarivo, a u finansijskom smislu, nerijetko, vrlo “isplativo”! Neki čak idu dotle da “promijene i naciju” kako bi se domogli poslaničkog mjesta u nekom parlamentu.”
‘Građani ne misle da njihov glas može odrediti nešto’
Prodaju glasova putem oglasnika zabilježila je i Koalicija Pod lupom koja prati izborne procese u BiH.
“Postoji ovdje apsolutno jedna neodgovornost svih, pa i nas, građana. Ne prijavljujemo ono što vidimo, a predstavlja sumnju u krivične radnje. Institucije ne rade svoj posao. Mnoge institucije čekaju da im donesete sve zdravo za gotovo. I kad živite u tako neodgovornom društvu onda je teško očekivati promjene”, kaže Vehid Šehić iz ove koalicije.
Kupovinom glasova ne bave se samo birački odbori ili simpatizeri određenih političkih stranaka, nego i političke stranke.
“Oni generiraju boreći se za taj kolač koji se zove fotelja u nekoj od institucija. I dok ne budu kažnjeni svi u lancu – i oni podstrekači, i oni direktni izvršioci, mi nećemo dovesti izborni proces do toga da bude praznim demokratije gdje čovjek osjeća da je jako bitan, jer njegov glas može odrediti nešto”, dodaje.
Dok god je politika tako unosno zanimanje, zaključuje Šehič, neće se prezati ni od čega pa ni da se kriminalnim načinom dobije naklonost birača.
S ovim se slažu i naši durgi sagovornici, tvrdeći da se u BiH politika potpuno pogrešno shvata.
“Ona se, zapravo, vrlo često svodi na “profesiju”, instrument za ostvarivanja nekog utilitarnog cilja, društvene privilegije i slično, umjesto da bude javni angažman individue u smislu nametanja i garancije određenog sistema društvenih vrijednosti, pravila ponašanja u društvu, odgovornosti, koje su u interesu svih koji tu zajednicu čine”, smatra Žiga.
Kazne i do pet godina zatvora
Da li se prodaja glasova građana kažnjava u BiH, provjerili smo u Centralnoj izbornoj komisiji (CIK).
Takve pojave, kažu, nisu u njihovoj nadležnosti jer im to ne nalažu izborni zakoni.
“U krivičnom zakonu i entiteta i države imaju odredbe koje se odnose na izborne prevare i to nije naša nadležnost, drugi organi su tu u pitanju, kao što su tužilaštvo i oni mogu to da procesuiraju na osnovu prijave. Ako ima indicija da je došlo do pičinjena krivičnog djela, mi o tome informiramo Tužilaštvo BiH”, kaže glasnogovornica CIK-a Maksida Pirić.
Krivični zakoni zabranjuju kupovinu glasova i manipulaciju izbornim procesom, a zatvorske kazne za to kreću se i do pet godina.
Ipak, građanima BiH, sudeći po oglasima, to puno ne znači, jer je prodaja glasa njihov način preživljavanja u društvu koje su stvorili oni koji decenijama vladaju i ne nude im nikakvu drugu perspektivu.