U posljednjih par godina, zahvaljujući prije svega, stranim i domaćim donatorima poput Američke Ambasade na Kosovu kao glavnog finansijera uz podršku Instituta Arheologije Kosova ali i Ministarstva za Kulturu, Omladinu i sport Vlade Kosova par građevinskih kompanija već oko godinu rade na uređenju i rekonstrukciji stare tvrđave ,,Kaljaje“ koja je jedan od zaštitnih znakova starog grada Prizrena koju posjećuju mnogi gosti i turisti jer se upravo na zidinama te tvrđave vole fotografisati jer je pogled sa nje fenomenalan jer se grad vidi kao na dlanu, reklo bi se.
Radi se o rekonstrukciji mnogih pećina, ulaza kao i starih građevina da bi tvrđava sa odajama izgledala kao nekad gdje je u njenom središtu bila i džamija kao i top koji je vjernicima islamske vjeroispovjesti sve do početka drugog svjetskog rata pucajući u određeno vrijeme pokazivao kada je vrijeme iftara ili sufura u vrijeme Ramazana.
Sada su to sve drage i interesantne uspomene za sve one koji vole historiju i staru arhitekturu kao i kulturno-historijske spomenike po kojima je stari grad Prizren poznat širom svijeta.
U sklopu renoviranja tvrđave svakoga dana se u njenom krugu nalaze i poznavaoci stare arhitekture, odnosno aktivisti pomenutog Instituta za Arheologiju iz Prištine koji proučavaju staru građevinu te svojim iskustvom i znanjem utiču na radnike u smislu kako da postave sve na svoje mjesto slično po izgledu u izvornom smislu, tj. onako kako je tvrđava nekada izgledala u stara vremena.
Recimo i to da se u jednoj odaji podno same tvrđave nalazi i slikarska kolonija, tj. izloženi slikarski radovi gdje svaki turista može vidjeti kako je tvrđava ,,Kaljaja“ nekad izgledala, a kako izgleda sada. Inače, po svemu sudeći dolazi vrijeme kada će mnogi kulturno-historijski spomenici Prizrena, pa i pomenuta stara trđava biti pod zaštitom UNESKO jer oni to, svakako, zaslužuju.
Historijske činjenice govore da tvrđava potiče iz vremena ilirsko-dardanskog perioda, dakle daleko prije no što neki svjetski historičari tvrde da potiče iz vremena rimskog, vizantijskog, slavenskog ili pak osmanlijskog doba. Bila je u funkciji vremenski najduže upravo u vrijeme Osmanlijskog carstva, što je i logično u periodu od preko 600 godina, dok je nisu osvojili Bugari 1915-te godine, dakle prije ravno 100 godina u vrijeme Prvog svjetskog rata kada i prestaje njena funkcija, narodski rečeno.
Ako govorimo o starom gradu Prizrenu u njemu se već u drugoj polovini 19 vijeka otvaraju mnoga diplomatska predstavništva mnogih evropskih država poput tadašnje Austrougarske, Rusije, Engleske i Italije te je to početak stvaranja ,,modernog“ i evropskog Prizrena.
Potrebno je istaći da je u sklopu svjetski poznatog i popularnog Festivala kratkometražnog i dokumentarnog filma DOKUFEST upravo na staroj tvrđavi ,,Kaljaji“ izgrađen i ljetnji bioskop koji je prije par mjeseci od filmskih zvaničnika iz Velike Britanije proglašen među deset najboljih ljetnjih bioskopa u svijetu upravo zbog ljepote pogleda na grad što je za svaku pohvalu, a sve nas to očekuje u mnogo boljem izdanju već krajem jula
mjeseca na ovogodišnjem novom izdanju DOKUFESTA…
Vinetu Ganić