Prizrenci malo zainteresirani za uzgajanje japanske prepelice, a to je novi pogled u budućnost biznisa!

Mnoge porodice na balkanskim prostorima se u ovo vrijeme svjetske ekonomske krize okreću nekim novim poslovima ili se bave nekim novim biznisom da bi othranili svoju porodicu te tako koliko-toliko zaradili za osnovno preživljavanje. Nešto slično se u posljednjih nekoliko mjeseci dešava i na Kosovu, gdje se pokreće, kako smo istakli, neki novi biznis ali i pronalaze neka nova tržišta širom Balkana ali i Evrope. Tragom priče jednog našeg čitaoca iz okoline Prizrena, koji je želeo da ostane anoniman, no napisaćemo inicijale imena i prezimena E.M. a riječ je o poznatom Bošnjaku iz regiona Prizrena došli smo do zaključka da dobra ideja zlata vrijedi. Naime, na njegov poziv posjetili smo njega i njegovu porodicu te shvatili da je njegova poslovna priča, tj trenutno samo hobi, vrlo interesantna te ćemo je podijeliti sa vama jer svi oni koji ne mogu naći posao mogu se okrenuti uzgajanju japanskih prepelica jer je to vrlo isplativ posao a može se i pomalo zaraditi.

“Vidite, stvar je u tome što sam od jednog rođaka iz Švicarske došao na ideju da se za početak kao hobijem bavim uzgojem japanskih prepelica jer su vrlo isplative, ekonomične, nema nikakvih problema  sa njima jer se hrane kao obične kokoške ali su i vrlo jeftine a zamislite ako kažem da njihova jaja liječe puno bolesti poput, recimo, anemiju ili malokrvnost, holesterol, povišeni krvni pritisak, poremećaj u varenju želuca, grlo i problemi sa glasnim žicama, jačanje imuniteta, dijabetes kao i bronhijalnu astmu i mnoge druge. Poželjno je popiti dvije ili tri terapije od otprilike 240 jaja godišnje da bi se potpuno izlečila neka pomenuta bolest no taj se broj može smanjiti na pola ako npr pijete dva jaja dnevno, tj ujutru na prazan stomak ili čak tri jaja, a sve zavisi od bolesti, naravno. No, i meso od tih prepelica je odlično pa se koristi i u ishrani naročito kada ,,ostare” nakon tri ili četiri godine. Interesantna činjenica je, kako ističe naš sagovornik, da ove vrste ptica žive dvije ili tri godine i život provedu u kavezu što je nekako neobično jer se tu odvija čitav njihov život.


Dakle, kako sam istakao a malo sam čitao i na internetu jaja ove japanske prepelice  su izuzetno ljekovita  te sam usput naišao i na ljude koji se bave ovim poslom te sam kupio ili nabavio prve prepelice i tako je sve počelo. Malo po malo, ja se sa svojom porodicom zainteresovao ali bilo mi i zanimljivo, jer se uglavnom bavom stolarijom, no eto za sada mi ovaj hobi znači mnogo. Recimo da jedna japanska prepelica, tj nosilja ili ona koja nosi jaja košta od tri do pet eura, pa vam za početak ozbiljnijeg posla treba barem dvadesetak, pa onda se napravi kavez po želji, od onih najprostijih do onih složenijih i to je to. Za samo 100 eura za početak može da se pokrene nešto, a ne ovi naši mladi što stalno pričaju u smislu nema posla i hoću vani, a evo jedne proste ideje da pomognem našim Bošnjacima u regionu Prizrena gdje se može i raditi ali i zaraditi”,  kaže naš sagovornik i dodaje da jaja najviše koriste djeca, bilo da ih piju ili se kuvaju ili prže, a koriste ih i odrasli.

“Ovo što kažem može biti i porodični biznis ali ako se radi na veliko, tj da se uloži novac na recimo 500 ili 600 japanskih prepelica  što je značajna brojka i što bi pokrenulo mini-farmu za rad. Normalno da sve mnogo zavisi i od marketinga ali i od tržišta u smislu da se treba raspitati gdje se mogu prodati ta jaja jer mnogi  ljudi ne znaju, tj ogromna većina,  šta je uopšte to i čemu služe jaja japanske prepelice a ona liječe, kako rekoh, najmanje desetak pa i više bolesti, od onih ,,prostijih”, da se tako izrazim, pa do onih “ozbiljnijih”. Ako uzmemo region Prizrena ali i po mojim saznanjima i na čitavom Kosovu imamo veoma mali broj mini-farmi a ima samo par njih koji se ozbilljnije bave ovim  poslom, tj uzgojem i prodajom japanskih prepelica što je, priznaćete, veoma malo sa obzirom na broj stanovnika ovdje kod nas na Kosovu. Rekoh, meni je to hobi no možda mi postane i posao snova, tj porodični biznis ako mi posao sa stolarijom krene loše. Još da pojasnim vašim čitaocima, tj onima koji će ovaj tekst zaintrigirat i da saznaju nešto više o japanskim prepelicama i o tome kako treba započeti posao:

Za početak uzgoja je potrebna dobro izolovana prostorija, kavezi, inkubator i kvalitetno matično jato. Ovaj posao se po  riječima E.M. isplati za oko šest mjeseci, što naravno zavisi i od broja ptica.

Prepelice se gaje u kavezima u jatu od 2 mužjaka i 5 ženki, koje su veoma plodne i počinju da nose jaja 45-og dana života ako su hrana, temperatura i higijena dobri. Nose svaki dan godinu dana konstantno, posle čega nosivost opada. Kada dođe do toga iskoristi se njihovo meso. Đubrivo koje se takođe dobija, izuzetnog je kvaliteta i koristi se u hortikulturi.

Interes za gajenje prepelica sve više raste, za sada kao alternativna nekonvencionalna proizvodnja, ali u skoroj budućnosti sigurno će se i u našoj zemlji, tj na Kosovu, pojaviti i određen broj farmera kojima će to biti osnovna proizvodnja – istakao je E.M. čiju ideju prenosimo našim vjernim čitaocima pa možda se neko odluči i da se u što skorijoj budućnosti počne baviti ovim poslom koji je vrlo unosan no za sve, tj za neki novi početak, treba imati strpljenja, živaca ali i malo novca i sve će doći na svoje mjesto.

Još malo više o ovoj vrsti ptica:

Naziv prepelice potiče od reči ,,Perdix Coturnix”. Prepelica spada u ptice selice i kod nas stiže sa juga u aprilu i kasnije.

U Americi živi nekoliko vrsta prepelica. Najpoznatija je virdžinijska, zatim kalifornijska prepelica. Takođe postoje i engleska bijela prepelica, zlatna mandžurijska prepelica, kineska prepelica.

Najrasprostranjenija je japanska prepelica (Coturnix japonica Temmnick). Japanska prepelica potiče iz Japana, što se vidi i iz imena i to je to.

Vinetu Ganić

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.