Nažalost, Prizren nema Shpenda Ahmetija koji je kao gradonačelnik Prištine zabranio svojim sugrađanima bacanje pirotehničkih sredstava u periodu od 30. decembra do 3. januara a ko ih bude bacao platiće kaznu od 100 eura!
Svaki praznik željno se očekuje širom svijeta, bilo da se radi o mnogim vjerama koje postoje u svijetu što govori o vjerskim praznicima koja se izuzetno poštuju bilo da se radi o jednom prazniku koji je izuzetno popularan a radi se, svakako, o Novoj godini koju proslavlja, maltene, čitav svijet no ima i onih kojih proslavljaju i kinesku, muslimansku ili pravoslavnu Novu godinu no ona koja nam dolazi 31. decembra na 1. januar nekako je još uvijek svima najpoznatija ali i najpopularnija.
Kako sam doček Nove godine asocira na neradne dane, na prepune trpeze hrane i pića i sličnih ,,đakonija“, tako asocira i na neželjene poslijedice poput teških pijanstava, tuča, pucanja iz vatrenog oružja, dakle nerijetko i slučajnih ubistava tako i upotreba pirotehnike koju najčešće koriste djeca koja se u mnogim slučajevima, nažalost, nehotično povrijede.
Kako na Kosovu, a vjerujemo i u mnogim balkanskim državama i ne postoji zakon koji reguliše te stvari često se dješavaju i mnoge neželjene posljedice, kako rekosmo, da djeca stradaju nehotično bilo da im petarda ili dimna bomba raznese prste ruku ili ne daj bože dođe i do smrti onoga koji se nestručno bavi pirotehnikom. A kada se desi nešto tada se svi mi zapitamo – gdje smo to pogriješili, bilo roditelji, bilo nastavnici ili Policija koja na vrijeme nije uhapsila one koji godinama na crno prodaju takva opasna sredstva. Na naše pitanje kod jednog zakupca tezge u Prizrenu, koji je želio ostati anoniman, dobili smo zanimljiv odgovor:
“Ma tu smo svake godine oko 20. decembra kada dolazimo iz drugih gradova da prodajemo pirotehnička sredstva među kojima su najjeftinije petarde čije pakovanje košta od 80 centi pa do 2-3 eura u količini od stotinu i dvjesta čak i trista komada. Imamo niz drugih pirotehničkih sredstava poput pomenutih petardi, dimnih kutija, dimnih bombi ili raketa i cijene su, relativno jeftine. A imamo i raketu po cijeni od 15 eura pa do 40 eura dometa oko 25 kilometara. Policija nas ne dira za sada (smjeh) no sve je legalno jer imamo papire za ovo što prodajemo. Rekoh, dolazimo iz drugih gradova jer u Prizrenu najbolje prolazimo”, ističe naš sagovornik.
A to što se mogu ljudi, a naročito djeca mogu povrijediti prilikom upotrebe petardi ili raketa, ali i dimnih bombi ili ne daj bože, narodski rečeno, i tragičnih posljedica nikome ništa, važno je samo prodati proizvod.
Podsjetimo na zakon u republici Hrvatskoj, na primjer, gdje je već godinama na snazi uredba tamošnjeg Ministarstva Unutrašnjih Poslova koja nalaže, između ostalog, da:
Da je upotreba pirotehničkih sredstava I i II razreda dozvoljena isključivo u razdoblju od 27. decembra do 1. januara, da se ona ne smiju koristiti u zatvorenim prostorijama i na mjestima gdje ima više ljudi, a da djeca nikako ne bi smjela rukovati ovim pirotehničkim sredstvima.
S obzirom da je republika Hrvatska odnedavno član Evropske Unije (EU) gdje, dakle, postoje izrazito jaki evropski zakoni postavlja se pitanje kada će se ti zakoni pojaviti i na Balkanu jer se svake godine desi veliki broj incidenata upravo zbog upotrebe pirotehničkih sredstava.
No, koliko smo blizu ili daleko od Evrope i njihovih zakona na vama je da sami prosudite te da izbjegavate ona mjesta gdje su u upotrebi upravo pomenuta pirotehnička sredstva. To svakako ne znači da novogodišnje praznike ne provedete sa porodicom ili prijateljima u nekom hotelu ili restoranu gdje petardi neće ni biti. No, nikad se ne zna…
Vinetu Ganić