Svečanom ceremonijom u Domu kulture “Xhemajli Berisha” u Prizrenu sinoć je zvanično otvoren projekat usavršavanja sposobnosti predavanja turskih nastavnika koji rade na Kosovu.
Projekat je iniciralo Udruženje turskih nastavnika Kosova uz finansijsku podršku Turske agencije za saradnju i koordinaciju (TIKA), a realizovat će se uz pomoć Univerziteta Gaziantepi iz Turske i Univerziteta “Ukshin Hoti” iz Prizrena, sa Kosova.
Orhan Volkan, predsjednik Udruženja turskih nastavnika Kosova je otvarajući projekat podsjetio da je Udruženje osnovano 1994. godine, ali da se turski nastavnici suočavaju sa mnogim izazovima i problemima.
“Na Kosovu je identifikovana potreba za usavršavanjem nastavnika i zato smo da bi rješili ovaj problem kontaktirali Universitet Gaziantepi i evo sada smo ovdje na otvaranju projekta. Dio ovog projekta biće 150 turskih nastavnika koji će se obučiti u oblasti tehnologije, alternativnih tehnologija i drugih efikasnih tehnologija predavanja”, kazao je Orhan Volkan.
Volkan je naglasio da će zbog nedostatka turskog akademskog kadra na Kosovu, ovaj projekat biti realizovan i na Kosovu i u Turskoj i to uz pomoć Univerziteta Gaziantepi, čiji su profesori i studenti prikupili i humanitarni fond za kupovinu školske opreme poklonjene školama sa nastavom na turskom jeziku na Kosovu.
Zamenik koordinatora TIKA-e za Kosovo Fatih Abdi Çetin je podsjetio da je ovo još jedan u nizu projekata te organizacije na Kosovu u raznim oblastima od obrazovanja, preko ekonomije, zdravstva, poljoprivrede do konzervacije i očuvanja kulturno istorijskog naslijeđa.
On je naglasio da je ovo jako važan projekat za turske nastavnike.
“Poslije prve faze projekta koja će se obaviti na Kosovu i gdje će učestvovati 150 turskih nastavnika, odabrat ćemo 35 od njih koji će putovati u Tursku na praktičnu obuku modernih tehnologija predavanja. Po povratku na Kosovo oni će biti u obavezi da tokom slijedeće godine prenesu stečeno iskustvo svojim kolegama na Kosovu”, kazao je Fatih Abdi Çetin.
Mehmet Yavuz Coskun, rektor Univerziteta Gaziantepi kazao je da je ponosan što će njegova institucija doprinijeti profesionalnom razvoju nastavnika.
“Universitet u Gaziantepiu realizovao je više obrazovnih i naučnih projekata sa kosovskim institucijama. Jedan od tih projekata je i projekat usavršavanja sposobnosti turskih nastavnika koji rade na Kosovu. Naš cilj je da se prevaziđe nedostatak kvaliteta nastave na turskom jeziku”, istakao je rektor i dodao da vjeruje da će u budućnosti saradnja dve zemlje biti još bolja.
Ambasadorka Turske na Kosovu, Kivilcim Kilic je izjavila da je turski jezik očuvan na Kosovu zahvaljujući turskim nastavnicima koji su decenijama radili prenoseći znanje mnogim generacijama.
“Jako je važno da se djeci cijeloga svijeta, ali i našoj djeci, omogući da drže korak sa svijetom koji se danas mjenja brzim koracima, opremajući ih znanjem i kritičkim mišljenjem koje će staviti u službu razvoja svojih zemalja”, kazala je ambasadorka Kilic.
Ceremoniji su prisustvovali ministar javne administracije Kosova i predsjednik Turske demokratske partije Kosova Mahir Yagcilar, ambasadorka Turske na Kosovu Kivilcim Kilic, konzulica Turske u Prizrenu Selen Evcit, poslanici turske narodnosti u Skupštini Kosova, predstavnici TIKA-e, rektor Universiteta Gaziantepi i zamjenik rektora Univerziteta u Prizrenu, predstavnici Instituta Yunus Emre, opštine Prizren, turskog kontigenta KFOR-a i mnogi drugi gosti sa Kosova i iz Turske.
Ceremonija u Prizrenu je završena koncertom turske muzike koji je izvela muzička grupa sa Univerziteta Gazianepi.