Odluku o odlasku u rat u Siriju nije bilo lako donijeti, ali to sam uradio samo zbog Alaha, kako bi pružio lični doprinos, kaže za Radio Slobodnu Evropu kosovski Albanac, bivši borac u Siriji. Iako je, kako kaže, otišao tamo da umre, to ipak nije bilo u njegovim rukama.
Odluku o odlasku u rat u Siriju nije bilo lako donijeti, ali to sam uradio samo zbog Alaha, kako bi pružio lični doprinos, kaže za RSE kosovski Albanac, bivši borac u Siriji. Iako je, kako kaže, otišao tamo da umre, to ipak nije bilo u njegovim rukama. Kosovske institucije kažu da nemaju podatke koliko je Kosovara do sada otišlo u rat u Siriji, dok iz Islamske zajednice Kosova navode da su ti odlasci isključivo volonterski i da nikakva organizacija ne stoji iza njih.
“Moj odlazak u Siriju bio je motivisan vjerom. Vidio sam da je u Siriji počeo rat između Sunita i Šiita, i uzimajući u obzir pomoć koju su Alawiti dobili od svoje Šiitske brace, inspirisan Kur’anom i idejama božijeg poslanika, vidjevši šokantne scene i masakre u kojima su žene i djeca, odlučio sam izaći u susret ovoj zemlji i otići u Siriju”, ovako počinje svoju ispovest Albanac sa Kosova, bivši borac u Siriji.
Pod uslovom da ostane anoniman, on je za RSE ispričao kako i zašto je odlučio da se u Siriji bori protiv sadašnjeg režima Bashara al-Asada osam mjeseci.
Kaže da je sve to uradio sam, svojevoljno, bez ičije pomoći. Dodaje da prethodno nije ni znao gdje se Sirija nalazi, te da je za njen geografski položaj saznao preko interneta. Prešao je tri države kako bi stigao do Sirije. Vojni treninig je obavio na granici, i potom se uputio u unutrašnjost zemlje gdje ga je dočekao, kako kaže, komadant Oslobodilačke vojske Sirije. Dodaje da se sporazumevao uglavnom gestovima obzirom da nije govorio arapski.
“Otišao sam tamo kako bih pomogao mojoj muslimanskoj braći. Nema veze da li je to Sirijac, Iračanin, Albanac, ili Amerikanac…Allah je rekao da su vjernici braća. Otišao sam iz tog razloga, iz vjerskog razloga, samo zbog Allaha, kako bi dao svoj lični doprinos, bez pritiska, sugestija i nekog vođstva“, kazao je on.
Dodaje da nije bilo lako donijeti odluku o odlasku u Siriju, uzimajući u vidu da je postojala opasnost da se vise nikada ne vrati.
“Bila je to teška odluka. Bilo je teško ali istovremeno imao sam i osjećaj ponosa jer sam pomogao toj zemlji. Tamo se dešava genocid… Otišao sam da tamo umrem, ali to nije bilo u mojim rukama. To je u rukama Allaha, nije mi uzeo dušu i vratio sam se svakodnevnom životu. Naravno, imam porodicu ovdje, imam i svoje lične razloge zašto sam se vratio“, ispričao je on.
Motiv boraca je zajendička vjera
Kosovske institucije nemaju zvaničnih informacija o odlasku Kosovara u rat u Siriju. Kako su prenijeli pojedini mediji, u Siriji je do sad poginulo oko deset Albanaca koji su se borili protiv Asadovog režima. Među prvima je bio Naman Demolli iz Prištine, koji je poginuo u novembru 2012. godine. Način na koji oni odlaze i stižu do Sirije za sada je nepoznat.
Enes Goga, hodža iz Peći, u izjavi za RSE navodi da kosovski Albanci koji su do sad otišli u Siriju, to su uradili svojevoljno, a da se prethodno o tome nisu konsultovali sa nekim, kako kaže, “kredibilnim hodžom” na Kosovu. Po njegovim riječima, njihov glavni motiv je da se pomogne sirijskom narodu koji se bori za slobodu.
“Oni ljudi koji su otišli, otišli su dobrovoljno. Ne vjerujem da su otišli na organizovan način, odnosno u nekim velikim grupama. To je bila njihova slobodna volja, veliki altruizam, želja, da se pomogne tom narodu. Naravno, osnova svih tih želja i motiva je zajednička, a to je pripadanje istoj vjeri“, kaže Goga.
Navodeći da se u Siriji dešava genocid i neviđeni užas, hodža Goga dodaje da scene iz Sirije mogu pokrenuti emocije, obzirom da su kod mnogih na Kosovu ratna sjećanja još uvijek svježa. On međutim dodaje da lično ne preporučuje odlazak u Siriju.
“Kad bi mene lično pitali kao hodžu, bez oklevanja bih rekao da taj narod nema potrebe za stranim borcima da za njih ratuju, jer su i sami rekli da im ne trebaju vojnici, već im je potrebna druga vrsta pomoći. Tako da nikome ne bih preporučio da ode tamo“, kaže Goga.
Porodica je za smrt saznala putem SMS-a
Pored Kosova, i u Albaniji je zabilježeno da je najmanje njih troje izgubilo živote u Siriji. Te vijesti medijima obično prenose same porodice žrtava, ali bez ikakvih drugih detalja. Jedan od ubijenih bio je i Anri Maliqi iz sela Prush blizu Tirane. Po riječima hodže iz ovog sela, Idriza Zenelia, Maliqijeva porodica je o njegovoj pogibiji saznala putem SMS poruke. Njegova sahrana nije obavljena zato što je njegovo tijelo ostalo u Siriji.
Stradanje albanskih državljana u Siriji izazvalo je zabrinutost kod muslimanske zajednice u Albaniji. Njihovi predstavnici kažu da postoje određene ličnosti koje, zbog motiva koji ni malo nisu u duhu Islama, pozivaju ljude da se bore u Siriju. Muftija Ylli Gurra sumnja da te osobe rade po instrukcijama odredjenih krugova izvan Albanije i da muslmanska zajednica u Albaniji nema utjecaj na te ljude.
“Ne isključuje se mogućnost da određena lica van džamije upućuju na to (regrutuju borce) i tačnije, to su mladi koji su tamo završili studije ili su kraće vreme studirali u Damasku ili u drugim gradovima Sirije“, rekao je on.
Ni u albanskom Ministarstvu spoljnih poslova ne raspolažu informacijama o državljanima koji su ubijeni u Siriji. Isti izvori navode da su medijski izvještaji nedovoljni kako bi Ministarstvo doslo do više informacija, utvrdilo razloge putovanja i okolnosti u kojima su albanski državljani izgubili život u Siriji.