Gotovo 12.000 građana potpisalo je online peticiju kojom se traži ratifikacija sporazuma o demarkaciji između Kosova i Crne Gore i istovremeno zahtjeva da se ne ukine Zakon o Specijalnom sudu.
Ako mi, građani Kosova, spustimo svoje glave i poslušamo neodgovorne političare, onda nismo žrtve, već saizvršioci u zločinu. Sutra će biti kasno – poručuje se u peticiji.
Peticiju je pokrenuo direktor portala “Gazeta Express”, Berat Buzhala, i objavljena je u ponedjeljak na Internet stranici change.org. U opisu se navodi:
“U posljednjih nekoliko dana jasno smo vidjeli da smo još uvijek na rubu ambisa. Lideri zemlje – Predsjednik, Premijer i predsjedavajuć Skupštine, kako bi spasili svoju kožu, vode nas do nepravičnog sukoba sa međunarodnom zajednicom. Oni dovode Kosovo u direktnu konfrontaciju sa SAD-om i EU, sa onima koji su, baš kao i mi, zaslužni da Kosovo 17. februara proslavi Dan nezavisnosti.”
A da bi se izašlo iz, kako je Buzhala ocjenio, “nepotrebnog zastoja” i “lako prolaznog”, on poziva:
“Budimo dio ove peticije, kojom se traži od Skupštine Kosova da što prije ratifikuje sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom, koji su potpisale vlade obje države 15. avgusta 2015. godine.”
Ovaj kosovski novinar dalje traži od Skupštine Kosova da ne pretvori Republiku Kosovo u bananu Republiku, ukidajući zakone, izbjegavajući međunarodne obaveze, koje su, dodaje – obećali da će ispuniti, a sa posebnim naglaskom na zahtjev Skupštini Kosova da ne ukida Zakon o osnivanju Specijalnog suda.
Kosovo i njeni građani imaju mjesto u Evropskoj uniji. Potpisivanjem ove peticije, šireći ovu peticiju i na mnoge druge ljude, povećavamo pritisak na političku klasu – Predsjednika, Premijera i Predsjednika Skupštine – zaključuje se u peticiji.
Peticija je uslijedila nakon što je grupa poslanika kosovske skupštine pokrenula inicijativu za ukidanje Zakona o Specijalnom sudu, na koju su snažno reagovali međunarodni zvaničnici, uključujući Stejt department. Sa druge strane, još jedna od međunarodnih obaveza za Kosovo – demarkacija sporazuma sa Crnom Gorom – je na čekanju, iako je upravo ratifikacija ovog sporazuma jedan od uslova za liberalizaciju viznog režima.