Evropska komisija bi trebalo da predstavi novi nacrt plana za primjenu Briselskog sporazuma. Beograd je prvobitno ponuđeni plan okarakterisao kao pokušaj promjene dogovorenog “na štetu srpske strane”.
Kosovari smatraju da sada Beograd želi da dođe do“novog dogovora”. Timovi Beograda i Prištine, zaduženi za izradu plana primjene Briselskog sporazuma još jednom su predstavnicima Evropske komisije predstavili svoje pozicije o implementaciji dogovora postignutog u dijalogu dva premijera i šefice EU-diplomatije. Poslije ocjene zvaničnog Beograda da se prvobitno ponuđenim nacrtom plana implementacije „na štetu Srba“ mijenja postignuti dogovor, savjetnik predsjednika Srbije, Marko Đurić, kaže da je srpska strana u Brisel došla sa „sveobuhvatnim planom“ koji osigurava da zajednica srpskih opština na Kosovu dobije ona prava koja su predviđena dogovorom.
„Sada je neophodno da prištinska strana pokaže onu vrstu razuma, konstruktivnosti i spremnosti za ustupke, koja je neophodna da bi do sporazuma došlo. Od predstavnika Evropske komisije nismo čuli ni jednu značajniju primjedbu na naše argumente i sveukupnu viziju toga kako bi trebalo da izgleda sporazum o primjeni postignutog dogovora, rekao je Đurić.“
Kuçi: Oni žele nešto što je van dogovora
U delegaciji Prištine koja je prije dvije nedjelje na prvom sastanku prihvatila prvobitno ponuđen nacrt primjene dogovora kažu da očekuju da evropski posrednik u ovim razgovorima, direktor evropske diplomatske za Zapadni Balkan, Fernando Đentelini, u srijedu (8.05.) predstavi novi nacrt koji bi eventualno bio prihvatljiv objema stranama. Ocijenivši da „napretka još nema“ zamjenik premijera Kosova, Hajredni Kuçi, kaže da ne želi „nikoga da optužuje“ ali i dodaje: „Ovdje smo da bi došli do plana implementacije, a ne zbog novih pregovora. Tu smo da primjenimo već postignuti dogovor. Oni međutim žele nešto van dogovora ili da dođu do novog dogovora.“
I dok srpska strana predlaže i otpočinjanje novog dijaloga na najvišem političkom nivou o pitanjima kao što su imovina, položaj srpske pravoslavne crkve na Kosovu i učešće predstavnika srpske zajednice na Kosovu u centralnim institucijama vlasti, u delegaciji Prištine nadaju se prvenstveno što skorijem sporazumu oko primjene dogovorenog u dijalogu, naglašavajući pri tom da bez plana implementacije dogovor Beograda i Prištine ne predstavlja ništa.