Prirodni biseri na Kosovu koje uništavaju ljudi: Drva kradu i Albanci i Srbi

Dok se sve ne uklopi u zakonske okvire i ne izradi strategija dugoročnog razvoja, zaštita Mokre Gore biće privremena, ograničena na dvije godine i obuhvatiće djelove planine više od 1.200 metara nadmorske visine. U ovom periodu na planini će biti potpuno zabranjena neovlašćena sječa ogrevnog i tehničkog drveta na privatnim i društvenim parcelama, svaka vrsta lova na sitnu i krupnu divljač, nepropisno sakupljanje šumskih plodova, šumskog bilja i gljiva, istjerivanje stoke na ispašu u zaštićenoj zoni, izgradnja svake vrste privremenih i stalnih objekata bez posebnog odobrenja, odlaganje smeća i otpada i eksploatacija mineralnih sirovina.


“Planina Mokra Gora i jezero Gazivode su dva bisera od kojih bi svi naši žitelji mogli lagodno da žive. Mi se nadamo da će se situacija na sjeveru Kosova srediti i da će doći vreme kada ćemo naše resurse moći da koristimo, zato smo odlučili da ih, dok još nije kasno, valjano i zaštitimo. Nešto nam je dao bog, a nešto su poput Gazivoda stvorili ljudi. Na Mokroj Gori, na nekoliko lokacija i na različitim nadmorskim visinama (kod sela Drijen, na Savinim vodama i na prevoju Berim…) planiramo izgradnju skijaških staza i apartmanskih naselja. Planina je idealna za ski-turizam, ali i za letnji odmor”, kaže Stevan Vulović, predsjednik opštine Zubin Potok

Od 1999. godine šume na Mokroj Gori se besomučno sjeku i kradu, tamane ih Albanci, ali i Srbi, žitelji ove opštine. Nerijetko na lugare se potežu sjekire i motorne testere. Krađom je prisvojena gotovo polovina drvne mase sa kojom je opština Zubin Potok raspolagala. Više od 600 hektara izuzetnih četinara uništeno je NATO bombardovanjem, a požari su uništili oko 100 hektara, tokom 2011. godine u velikom šumskom požaru izgorijelo je i 22.000 mladih sadnica.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.