Nakon Vlasenice, uslijedit će kolektivna dženaza u maju u Bratuncu, u junu zvorničkim žrtvama u Gornjoj Kalesiji, i na kraju – 11. jula u Potočarima će biti klanjana dženaza žrtvama genocida. Kako nam je rečeno u Organizacionom odboru za kolektivnu dženazu u Vlasenici, većina žrtava je pronađena u masovnoj grobnici Pelemiš, na području Šekovića. Posmrtni ostaci nisu kompletni i uglavnom se radi o dijelovima tijela.
Za sada su identifikovani Samir Begić, Avdo Heljo, Izet Hadžić, te sestre dvadesetpetogodišnja Velida Karać i dvije godine starija Aida. Na dženazi će najvjerovatnije biti ukopan i Bego Hatunić, ali se čeka da članovi porodice zvanično potvrde njegovu identifikaciju.
– Porodice su nezadovoljne radom Suda i Tužilaštva BiH, kada je u pitanju procesuiranje ratnih zločinaca. Za sada su osuđene samo tri osobe. Mi se u Vlasenici još susrećemo sa onima koji su Vlaseničane odvodili u logor, kazao nam je Mujo Hadžiomerović, član Organizacionog odbora za kolektivnu dženazu.
U etničkom čišćenju i genocidu ubijeno je oko 2.600 stanovnika Vlasenice, a od toga 265 djece. Prema nekim podacima, 863 Vlaseničana su stradala u genocidu u Srebrenici. Oko 700 žena iz Vlasenice je prošlo kroz torture, a mnoge su silovane. Porodice još traže nekoliko stotina svojih najmilijih. U posljednjih nekoliko godina nije otvorena nijedna masovna grobnica u vlaseničkom kraju, kako bi se ekshumirale žrtve stravičnih zločina.
Za ratne zločine su osuđene tek tri osobe. Dragan Nikolić Jenki je osuđen u Haagu, dok su Predrag Bastah, zvani Car, i Goran Višković, zvani Vjetar, osuđeni pred Sudom BiH. Veljko Bašić, nekadašnji upravnik logora Sušica, kroz koji je prošlo 8.000 Bošnjaka, a ubijeno njih nekoliko stotina, oslobođen je odlukom Suda BiH zbog starosti.