Malo zbog nemara, ali mnogo više zbog finansijske situacije koja kod mnogih ne trpi velika ulaganja u te svrhe, mnogi vozači eventualne probleme s automobilom zbog niskih temperatura obično rješavaju tek kada oni nastupe, ali oni savjesniji (i, svakako, dubljeg džepa) trebali bi na vrijeme obaviti najnužnije zahvate kako bi zimu dočekali i ispratili bez problema s vozilom.
Gume
Ono najvažnije. Ako one ne valjaju, džabe vam sve. Mnogi kod nas griješe kada zimske gume stavljaju tek kada padne snijeg s obzirom na to da ljetne ne gube svojstva samo u dodiru sa snježnom podlogom, već i na temperaturi nižoj od sedam Celzijevih stepeni (ne zove se džabe zimska, a ne snježna). Tada gube elastičnost i postaju prekrute pa ne prianjaju dobro, dok su zimske, zbog svog hemijskog sastava, elastične i na nižim temperaturama.
Dobra zimska guma ima četiri puta bolji kontakt s tlom u odnosu na ljetnu, što automatski znači bolju upravljivost i efikasnost kočenja. Nov zimski pneumatik ima uobičajenu dubinu profila od 8 milimetara i pet puta više odvodnih kanala i šara od ljetnih, što omogućava učinkovitije izbacivanje i odvođenje vode na stranu i iza gume.
Prema jednom istraživanju, zaustavni put automobila koji vozi brzinom od 80 kilometara na sat po snijegu je za čak 42 metra kraći ako imate zimske gume.
Osim što nije potpuno učinkovita, kombinacija dvije zimske i dvije ljetne gume nije prema propisima.
Akumulator
Žurite da promrznutu djecu ujutro odvedete u školu, a nakon sjedanja na skoro smrznuto sjedište, otkrijete da je akumulator mrtav. Ništa gore!
Ako vam je baterija dotrajala, niske temperature sigurno će vam praviti probleme sa pokretanjem motora. Akumulatori traju skoro pet godina, a prije zime je pametno provjeriti u kakvom je stanju. To se naročito tiče dizelaša, jer je za njihovo pokretanje potrebno više snage, odnosno struje.
Osnovna provjera akumulatora uključuje vanjski pregled, da se utvrdi je li suh i čist, te provjera nivoa elektrolita u ćelijama. Potrebno je da u svakoj ćeliji bude približno isti nivo vode, a po potrebi ih treba napuniti destiliranom vodom.
Bilo bi dobro očistiti kleme i stubiće na akumulatoru. A ako će vam automobil duže stajati na hladnoći, nije zgoreg unijeti bateriju u kuću.
Stakla
Magle, lede… – za sigurnost vožnje u zimskim uvjetima ne smije se zanemariti higijena stakala.
Za pranje vjetrobranskog stakla bit će dovoljna tekućina koja ne ledi do temperature od minus 20 stepeni. U suprotnom, osim što ostajete bez tečnosti, riskirate da oštetite pumpe i rezervoar za vodu. Nemojte dopuniti rezervoar u kojem je obična voda nego je prvo potrošite.
Potrebno je provjeriti i metlice brisača, čiji loš kvalitet više dolazi do izražaja zimi nego ljeti, jer se na hladnoći ukrute i oštete. Inspekcija grijača zadnjeg stakla također neće škoditi, a kada nastupi zima, dobro je povremeno premazati stakla sredstvom protiv zamagljivanja.
Antifriz
Manjak antifriza ili njegova slaba koncentracija na niskim temperaturama mogu dovesti do zaleđivanja vode, koja će se pretvarati u led. On će se širiti, što može oštetiti dijelove motora.
Stoga treba provjeriti rashladni sistem i dopuniti ili zamijeniti antifriz. Ako je tečnost u automobilu tri ili više godina, obavezno je promijenite. Antifriz je potrebno sipati prije nego što nastupe niske temperature.
Promijenite filter klime, jer ako niste od onih koji koriste klima-uređaj, sve bakterije i prljavštinu koja se nakupila na filteru tokom ljeta i jeseni, zimi ćete, kada, jednostavno, morate koristiti ventilaciju, ubaciti u putničku kabinu.
Pobrinite se da vaš ljubimac u zimu uđe s dobrom limarijom. Ako ima pukotina i oštećenja laka, zima će ih drastično povećati i napraviti vam još veći problem.
Kontrola električnih instalacija, koje je poželjno poprskati zaštitnim sredstvom. U slučaju da su neki korodirali, treba ih očistiti.
Novo ulje i filter ulja prema specifikaciji proizvođača. Ono će spriječiti oštećenja motora pri pokretanju na niskim temperaturama.
Nemojte čekati hladnoću da utvrdite kako vam ventilator u kabinu ne ubacuje topli zrak. Grijanje provjerite na vrijeme.
Kedere naprskati antikorozivnim sredstvom (recimo WD40) kako se ne bi lijepili na niskoj temperaturi.
Kočnice su bitne uvijek, a naročito zimi, kada moraju raditi odlično.
Šta kaže zakon
Prema zakonu, zimska oprema se u Bosni i Hercegovini mora posjedovati u periodu od 15. novembra do 15. aprila bez obzira na vremenske uvjete, što znači da, ako je nemate, možete biti kažnjeni čak i kada je temperatura viša od 20 Celzijevih stepeni.
Prema uputama Ministarstva saobraćaja i komunikacija, pod zimskom opremom se za motorna vozila do osam sjedišta i ona najveće dozvoljene mase do tri i po tone podrazumijevaju gume sa zimskim profilom na svim točkovima s dubinom gazećeg sloja od minimalno 4 milimetra ili gume s ljetnim profilom i u priboru odgovarajući lanci, koji se postavljaju u slučaju zimskih uvjeta. Za motorna vozila s više od osam sjedišta i ona najveće dozvoljene mase preko 3,5 tona predviđaju se zimske gume na pogonskim točkovima s dubinom gazećeg sloja od 4 milimetra, lanci za snijeg i priručni alat (lopata i vreća pijeska) ili ljetne gume, u priboru odgovarajući lanci i priručni alat.
No, ako putujete u inozemstvo, imajte u vidu da period obavezne zimske opreme varira od zemlje do zemlje. U većini zemlja je kao i kod nas, 15. novembar (Hrvatska, Slovenija…), ali recimo, u Austriji, Češkoj i Srbiji počinje 1. novembra. U Njemačkoj, zavisi od vremenskih uvjeta.