Da bi izbeglo stagnaciju u procesima integracije, Kosovo treba da ide na vanredne izbore, kaže ministarka za evropske integracije Durata Hodža.
Hodža naglašava da je važno da se ne dozvoli institucionalni vakum, jer ima mnogo važnih integracionih procesa koji moraju da se nastave.
“U situaciji u kojoj se nalazimo, smatramo da su izbori neizbežni, stvorena je situacija u kojoj građanin mora da kaže svoju reč i legitimizuje novu vladu koja će voditi procese koji su važni za našu zemlju”. kazala je ona.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), naglašava Hodža, i reforme koje zahteva ovaj sporazum moraju da se sprovode.
“Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) je prvi i jedini ugovorni sporazum između Kosova i Evropske Unije, koji je stupio na snagu 2016. Ovaj sporazum obavezuje Kosovo da sprovodi reforme u sektoru vladavine zakona, kao što je nezavisnost sudstva i borba protiv korupcije, reforme u ekonomiji, obrazovanju, zdravstvu i mnogim drugim oblastima”.
U prvom tromesečju ove godine, na osnovu nacionalnog programa za sprovođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, 30 odsto mera je u potpunosti sprovedeno, dok 70, 5 odsto nije sprovedeno.
Prevremeni parlamentarni izbori, prema Hodži, su neophodni, jer u ovoj političkoj situaciji u kojoj se nalazi Kosovo, biće odlaganja usvajanja zakona neophodnih za reforme u procesu integracije.
“Došlo je vreme da se neminovno ide na izbore kako bi implementacija SSP mogla da se nastavi. Državi je potrebna vlada koja će ubrzati proces evropske integracije”, kaže Hodža.
Eksperti za integraciju smatraju da će politička situacija u kojoj se Kosovo našlo nakon ostavke Ramuša Haradinaja na mesto premijera, odložiti ionako već spor proces integracije Kosova u Evropsku Uniju.
Demuš Šaša iz kosovskog Instituta za evropsku politiku (EPIK) rekao je da će reforme u pravosudnom sistemu i drugim oblastima koje su neophodne za proces evropske integracije zabeležiti stagnaciju zbog političke situacije nastale na Kosovu.
On kaže da je vlada u ostavci imala slab učinak u procesu integracije, ali da će sada zbog političke situacije, prema njegovim rečima, biti još teže.
“Uzimajući u obzir dva kriterijuma, sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) i liberalizaciju viza, možemo da kažemo da vlada u ostavci tokom svog mandata nije pokazala napredak na polju evropske integracije”, rekao je Šaša.
“Sada kada je vlada u ostavci to negativno utiče na proces evropske integracije. Ako smo do sada imali spor napredak na polju integracije, sada ćemo imati i obustavu procesa. S obzirom na organizaciju izbora, njihovo održavanje, zatim konstituisanje novih institucija, mislim da nećemo imati nikakav razvoj najmanje godinu dana u procesima integracije”, dodao je Šaša.