Pacijentice s rakom dojke koje vode bogat i aktivan društveni život lakše podnose bol i druge tjelesne simptome raka dojke.
Dok je provedeno bezbroj istraživanja koja su se koncentrirala na faktore koji povisuju ili snizuju rizik od razvijanja raka dojke, malo je bilo onih koji su ciljano sagledali šta utiče na kvalitetu pacijentica nakon dijagnoze.
Rak dojke i kvaliteta života
Tako su američki istraživači proučavali životni stil preko 3.000 pacijentica s rakom dojke koje su svoju dijagnozu primile između 2006. i 2011. godine. Unutar dva mjeseca nakon dijagnoze ispitanice su odgovorile na detaljan upitnik o svom društvenom životu, potpori koju imaju, o emocionalnoj i tjelesnoj kvaliteti svog života te tjelesnim simptomima raka dojke.
Žene s najvišom razinom društvene interakcije, s najvećim krugom prijatelja ili bliskih prijatelja, bile su najsklonije reći kako imaju najbolju kvalitetu života za vrijeme terapije od svih ispitanica. Tačnije, uživanje u lijepim i zabavnim trenutcima s prijateljima shvaćeno je kao najbitniji predskazatelj tjelesne kvalitete života ovih žena. Tako su ispitanice koje su imale vrlo malo prijatelja, ako uopće ikojeg bliskog prijatelja, bile tri puta sklonije reći kako je njihova kvaliteta života loša te da u većoj mjeri osjećaju tjelesne simptome raka dojke.
Šta vi možete učiniti za prijateljicu s rakom dojke?
Ako imate prijateljicu u svom životu koja se bori s rakom dojke, najbolje ćete joj pomoći ako joj pružite potporu koja joj je prijeko potrebna. Razgovarajte s njom, posjećujte ju redovno, vodite ju na preglede ili terapiju, pomažite s kućanskim poslovima, ali se i smijte!