Američki State Department saopćio je da je primio k znanju presudu Međunarodnog suda za ratne zločine izrečenu Ratku Mladiću, ali je ta njegova reakcija u odnosu na ostale, koje su se mogle čuti u SAD-u, bila prilično neodređena, konstatirao je Glas Amerike.
Zvaničnik State Departmenta rekao je sinoć da SAD podržava rad i presude Haškog tribunala, da nastavlja da se sjeća žrtava u ratu u bivšoj Jugoslaviji, ali i “da poziva zemlje i narode u regiji da se uzdrže od zapaljive retorike i da rade zajedno da izgrade bolju budućnost za čitavu regiju”.
Kako prenosi VOA, na presudu su reagirali i senatori.
Ben Cardin iz Odbora za vanjske poslove Senata i član američke Helsinške komisije, pozdravio je presudu, ali kako je rekao – sjenku baca to što Mladića mnogi na Balkanu i dalje smatraju herojem, i to što se pojedini svjetski lideri – poput sirijskog, ponašaju isto i za zločine prolaze nekažnjeno.
Doprinos pomirenju
Predsjedavajući Helsinške komisije, senator Roger Wicker rekao je da se nada da će presuda spriječiti reviziju historije i doprinijeti pomirenju.
Profesor Univerziteta John Hopkins i ekspert za Balkan Daniel Serwer ocjenjuje da je presuda “najbolji mogući, ali istovremeno i nezadovoljavajući ishod”, prenosi Tanjug.
On je u svom blogu podsjetio da se na Haški sud na Balkanu ne gleda blagonaklono zbog pojedinih oslobađajućih presuda, ali da je tribunal baziran na principima da će prije da oslobodi nekog ko je kriv, nego da osudi nekog ko je nevin i da tako treba da bude.
Ipak, Serwer zaključuje da je najveća korist od tog suda bila što se oni koji su optuženi za ratne zločine nisu posle bavili politikom – osim u slučajevima BiH, Hrvatske i Kosova.
Nekadašnji komandant NATO snaga u Evropi James Stavridis ocjenjuje za VOA da je ova presuda najkonkretniji i najvažniji događaj u historiji svjetskog pravosuđa, a za Mladića kaže da je “zao čovjek koji zaslužuje da ostatak svog života provede u zatvoru i razmisli o tome koliku je štetu nanio cijelom svijetu”.
Richard Kauzlarich, nekadašnji američki ambasador u BiH, za Glas Amerike kaže da je, poput mnogih ljudi, bio lično angažiran oko presude Ratku Mladiću i da je čekao ishod.
On se nada da će doživotna zatvorska kazna Mladiću omogućiti da razmisli o tome koliko je štete nanio svijetu.