Premijer Kosova Hashim Thaçi sastao se u utorak u Prištini sa delegacijom albanskih lidera iz Preševske doline, saopšteno je iz njegovog Kabineta.
Susretu sa Thaçi prisustvovali su, između ostalih, predsjednik opštine Preševo, Ragmi Mustafa i Riza Halimi, poslanik Skupštine Srbije i predsjednik Partije za demokratsko djelovanje.
Razlog njihovog dolaska u Prištinu nije razgovor o situaciji u Preševu nakon poruke srpskih vlasti da će ukloniti spomenik bivšim pripadnicima Oslobodilačke vojske Preševa, Medveđe i Bujanovca (OVPMB).
“Demokratske države imaju suštinski zadatak da se brinu o očuvanju kulturnog i historijskog naslijeđa svih zajednica. Takav demokratski standard treba da se poštuje i od strane Srbije, kako se u potpunosti poštuje na Kosovu”, rekao je Thaçi prilikom susreta.
Spomenik poginulim borcima Oslobodilačke vojske Preševa, Bujanovca i Medveđe, koju vlasti u Srbiju tretiraju kao terorističku organizaciju, podignut je 16. novembra prošle godine u centru Preševa.
Premijer Srbije Ivica Dačić ranije je poručio da će Vlada Srbije ukloniti sporni spomenik ukoliko ne bude postignut dogovor sa lokalnim vlastima, ocjenivši da je njegovo nezakonito postavljanje provokacija za sve Srbe.
Odbornici albanske nacionalnosti iz skupština opština Bujanovac, Preševo i Medveđa, usvojili su u subotu Deklaraciju protiv uklanjanja nacionalnih simbola, a nakon rasprave o mogućnostima za prevazilaženje krize izazvane podizanjem spomenika pripadnicima OVPMB.
Oni su na zajedničkoj sjednici održanoj u Preševu zatražili od Tirane da internacionalizuje problem Preševske doline i pozvali vlade Srbije i Kosova da razmatraju rješavanje problema Preševske doline po načelu reciprociteta u Briselu, uz posredovanje visoke predstavnice EU Ketrin Ešton.
Nagip Arifi, predsjednik Opštine Bujanovac, ranije je izjavio da bi rušenje spomenika ugrozilo mir i bezbjednost u ovom djelu Srbije, što bi se katastrofalno odrazilo i na ekonomske prilike, zbog čega se zalaže za iznalaženje kompromisnog rješenja.
„Slična spomen obilježja postoje i na Kosovu u enklavama u kojima žive Srbi i mislim da ne treba zbog jednog spomenika dizati toliku prašinu, s obzirom da imamo mnogo veće probleme jer ljudi nemaju posao, nemaju pristojan život pa u tom pravcu treba svi da se okrenemo“, zaključuje Arifi.