Vlasnici proizvodnih preduzeća na Kosovu različito komentarišu mogućnost ukidanja taksi od sto odsto na proizvode iz Srbije i uvođenje mere reciprociteta i uglavnom kažu da se ne plaše konkurencije, ali da žele da budu ravnopravni i da bi voleli da nova vlada stvori dobro poslovno okruženje na tržištu, piše Zeri.
Vlasnik kompanije “Pestova” Bedri Kosumi, koja se bavi preradom i proizvodnjom krompira, rekao je za RSE kako proizvođači žele da budu ravnopravni na tržištu i ništa više.
„Kao proizvođači ne tražimo ništa drugo nego da budemo jednaki. Ako neko ima pravo ili bar kod druge države da bude prisutan na Kosovu, isto tražimo da važi i za nas prihvatanjem našeg barkoda i naših proizvoda da budu prisutni u toj državi“, kaže Kosumi.
„Ne plašimo se konkurencije, ali težimo da budemo ravnopravni. Srpski proizvodi nisu ni bolji ni jeftiniji, ali istina je da je srpski barkod prihvaćen na Kosovu, a ako želimo da naše proizvode prodajemo u Srbiji, bar kod je 039 i kao identifikacioni znak Kosova, to nije dozvoljeno u Srbiji “, kaže Kosumi.
Silejman Konjuševci, vlasnik fabrike ulja Inter-compani u Podujevi, kaže za RSE da bi voleli da nova vlada stvori dobro poslovno okruženje za produktivne i pravedne kompanije na tržištu.
„U normalnim uslovima, ako je Srbija država koja bi bila dobar sused i priznala nezavisnost Kosova, ne bi bilo potrebe za taksom ni reciprocitetom. Ali s obzirom na ponašanje Srbije u odnosu na Kosovo, taksa je za nas proizvođače bila dobra, jer Srbija nam je naškodila njenom snažnom ekonomijom. Takođe, Srbija nije poštovala trgovinske sporazume poput CEFTA-e. Srpski proizvodi koji su stigli na Kosovo dobili su podršku i stimulaciju od države Srbije “, kaže on.
Ističe da je bilo mnogo slučajeva kada su svoje proizvode izvozili u Srbiju, ali problem je bio u nedostatku priznavanja kosovske dokumentacije, pa su naišli na brojne trgovinske barijere.
„Imali smo slučajeva da smo izvezli proizvode u Srbiju, naše barže su se zadržale do 20 dana na srpskom terminalu i robu poslali pod višestrukim testovima, sprečavajući i postavljajući prepreke ulaska naše robe na njihovom tržištu ”, kaže Konusevci.
Ukidanje 100 odsto takse na proizvode poreklom iz Srbije i Bosne i Hercegovine traže i predstavnici Američke privredne komore na Kosovu (OECD).
Izvršni direktor OEAK-a Arian Zeka rekao je za RSE da bi tarifu trebalo ukinuti jer je suprotna duhu obaveza koje je Kosovo preuzelo u odnosu na druge države.
„Tarifa kao takva bi trebalo da bude ponovo razmotrena i odmah ukinuta kako bismo mogli preći na drugu fazu gde se može razgovarati o novim, komercijalnim i bilo kojim drugim slobodama. Moramo razgovarati o uklanjanju svih problema političke prirode koji su postojali u prošlosti, a koji bi tada omogućili i priznavanje dokumentacije i prinavanje punih procedura koje je izdala jedna država, a priznala druga država “, rekao je Zeka.
Od uvođenja 100-postotne takse na proizvode uvezene iz Srbije i Bosne i Hercegovine, uvoz iz ovih zemalja opao je za 99 posto.
Pre uvođenja takse, Srbija je bila najveći izvoznik proizvoda na Kosovu. Ova država je pre 21. novembra 2018. – od kada se naplaćuje taksa od 100 odsto – tokom jednog dana na Kosovo izvezla robu u vrednosti od oko 1,2 miliona evra, odnosno oko 450 miliona evra na godišnjem nivou, navodi Zeri.
Prethodna vlada je u novembru 2018. uvela stopostotni carinsku tarifu na uvoz iz Srbije i Bosne i Hercegovine.
Tokom ove nedelje, kosovski premijer, Albin Kurti, na Konvenciji proizvođača Kosova, izjavio je da će 100 odstotna tarifa biti ukinuta i uspostavljen totalni trgovinski reciprocitet sa Srbijom.
Kurti je rekao da vlada koju vodi nije za takse kao kaznenu meru protiv potrošača, već za reciprocitet kao zaštitu proizvođača.
„Proizvodi proizvedeni na Kosovu koji podležu nelojalnoj praksi i konkurenciji biće zaštićeni. Principi reciprociteta koje će izdati vlada Kosova zasnivaće se na principima Svetske trgovinske organizacije i CEFTA “, rekao je Kurti i dodao da njegova vlada neće donositi odluku o ekonomiji proizvodnje, bez razgovora i konsultacija sa proizvođačima.
Kurti je dodao da će čim primi preporuke radne grupe koja se sastoji od institucija i predstavnika preduzeća, koja će sažeti sve trgovinske barijere sa Srbijom, analizirati preporuke i doneti odluku o ukidanju tarife i uspostavljanju reciprociteta.
Stopostotna taksa na uvoz iz Srbije imla je za posledicu prekid dijaloga o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije. Sjedinjene Američke Države i Evropska unija su protiv ove takse od njegovog uvođenja.
Zeri podseća da je nakon formiranja nove vlade, povećan diplomatski pritisak na zvaničnu Prištinu da ukine odluku o uvođenju takse, sa ciljem da se nastavi dijalog do postizanja mirnog sporazuma između dve zemlje. Sjedinjene Države pozivaju Prištinu da nakon ukidanja takse ne uvodi druge prepreke, uključujući i meru reciprociteta.