Kosovski zvaničnici počinju se pripremati za pregovore, koji bi trebali početi u septembru, o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, sad kad je EU spremna krenuti naprijed.
Imenovanje pregovarača i organizacija formalnih pregovaračkih sjednica za predstojeće pregovore o sporazumu su u toku, a zvaničnici su se prošle sedmice susreli s evropskim komesarom Stefanom Fuleom.
“Idemo raditi,” saopštio je Fule kosovskim parlamentarcima u Prištini.
Fule je predložio da EU i Kosovo uspostave zajedničke tehničke radne grupe za pripremu formalnih sjednica i izjavio da bi se pregovori mogli zaključiti u aprilu.
Vlora Çitaku, ministrica za evropske integracije, izjavila je da je vlada već izgradila pregovaračku strukturu za sporazum, koju će Çitakuova predvoditi kao glavni pregovarač.
U međuvremenu, Kosovo će morati nastaviti raditi na prioritetima iz studije izvodljivosti i na svojim odnosima sa Srbijom, izjavio je Fule.
“Došlo je do seizmičkog pomjeranja u prostornim odnosima od prije samo par mjeseci. Kosovo je zaključilo “prvi principijelni sporazum” sa Srbijom i usaglasilo se o odgovarajućem sprovedbenom planu. Ta dešavanja zaslužuju određena refleksije, vremena za razmišljanje, prije nego što zajednički krenemo dalje,” izjavio je Fule.
Evropska komisija objavila je u oktobru 2012. studiju izvodljivosti za Kosovo, koja uključuje četiri glavna kriterija: reformu javne uprave, borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, zaštitu prava manjinskih zajednica i trgovinu.
Prema riječima zvaničnika, Kosovo će imati ekonomske koristi od tog sporazuma, jer 70 posto sporazuma uključuje programe u oblasti trgovine i poljoprivrede.
“Imat ćemo više pristupa strukturalnim fondovima, a EU će uvećati finansijsku podršku, jer mi prelazimo u drugu fazu integracije. Taj proces nam nije nepoznat, jer uzimamo informacije od zemalja regiona koje su tu fazu do sad prošle. To će biti plodonosan proces za poljoprivredni sektor na Kosovu,” izjavio je Adil Behramaj, glasnogovornik ministarstva poljoprivrede.
Behramaj kaže da je Kosovo dobilo nekoliko programa nepovratnih sredstava pomoći za ruralne oblasti, te nepovratnih sredstava za ulaganja od EU od po 200.000 do 500.000 eura. S tim sredstvima, koja ukupno iznose 9,5 miliona eura, zemlja je podržala 26 poljoprivrednih djelatnosti, povećavanjem obima njihove proizvodnje i prerade.
“Sad smo u stanju apsorbovati čak i veća sredstva i realizovati ih u sektoru poljoprivrede,” izjavio je Behramaj.