Predstavljen izveštaj OEBS-a o proceni prava zajednica na Kosovu


Četvrto izdanje Izvještaja o procjeni prava zajednica pruža analizu napretka koji su ostvarile kosovske institucije u pogledu preporuka Savjeta Evrope za primjenu Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina. 

U Izvještaju se navodi da iako su kosovske institucije nastavile da ostvaruju napredak, njihova nastojanja nisu bila koordinisana i vođena sa centralnog nivoa i u velikoj mjeri su bila podsticana međunarodnom podrškom. Izvještaj takođe izražava zabrinutost zbog nepostojanja interakcije i dijaloga među zajednicama kao i zbog ograničenog izražavanja tolerancije u društvu, što ima posebno negativan uticaj na manje zajednice, povratnike i mlade.

„Kada je riječ o ljudskim pravima, ljudska prava su svakako u središtu mandate misije OEBS-a na Kosovu, važno je da u svakom društvu zajednice žive u slobodnom okruženju, da imaju pravo da slobodno učestvuju u javnom životu , da mogu slobodno da koriste svoj jezik , imaju pravo na svoju kulturu i vjeru. Kosovske institucije treba da preduzmu dalje korake koje izvještaj utvrđuje“, ističe Žan Klod Šlumberže, Šef misije OEBS-a na Kosovu.

„Ono što je od suštinskog značaja kod ovog izvještaja jeste da uzima vrlo jasne primjere o nedostacima, ali i pozitivnu procjenu i pozitivan smjer. Ja bih vas podstakla da koristite ovaj izvještaj, da se ove preporuke realizuju pomoću ovog izvještaja“, kaže Šef kancelarije Savjeta Evrope u Prištini, Isabel  Servoz Galuči.

Izvještaj ukazuje na poboljšavanje reagovanja institucija na bezbjednosne incidente i njihove napore da se uspostavi regionalna saradnja u pogledu pronalaženja trajnih rješenja za raseljena lica sa Kosova, kao i u izdavanju ličnih karti i dokumenta u oblasti civilne registracije na jezicima zajednica. S, druge strane izvještaj naglašava preostale izazove koji se odnose na dalje unapređenje dijaloga i pomirenja, ograničene mogućnosti da se uče jezici zajednica , kao i nedovoljnu zastupljenost zajednica u civilnoj službi.

„Smatramo da je ovo veoma važan i koristan dokument za Kosovo, posebno kada je riječ o aktivnostima institucija u poštovanju ljudskih prava. Ovo je najvažniji pravni instrument koji ne samo propisuje nego i mjeri ostvaren napredak svih institucija kada je riječ o pravima zajednica. Kosovske institucije su tu da primjene i poštuju ljudska prava svih , bez ikakve diskriminacije“, rekao je Valon Murtezaj, zamjenik šefa kabineta premijera Kosova.

Nalazi ovog izvještaja se zasnivaju na analizi kvantitativnih i kvalitetnih podataka koje je prikupio OEBS na lokalnom i centralnom nivou u izvještajnom periodu od 1. jula 2014. do 30. juna 2015.godine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.