“Ako ćemo biti iskreni, cijeli zapadni svijet bi trebali kriviti, po mome mišljenju”, kazao je Erdogan u sinoćenjem intervjuu za američku TV mrežu CNN International.
Na pitanje o fotografiji beživotnog sirijskog djeteta čije tijelo je izbacilo more na tursku obalu, a koje je stradalo dok je sa porodicom pokušavalo da se domogne grčkih otoka, Erdogan je kazao kako ga je taj prizor duboko potresao.
“Kad smo to vidjeli bili smo duboko potreseni. I postavili smo sebi pitanje: Gdje je savjest čovječanstva?”, kazao je turski predsjednik.
Dvogodišnje dijete Aylan Kurdi se utopilo zajedno sa svojim petogodišnjim bratom i majkom. Njihova tijela, kao i tijela još devet žrtava, izbacilo je more na obalu u blizini turskog grada Bodruma u srijedu ujutro nakon potonuća broda kojim su plovili u Egejskom moru.
Fotografije žrtava preplavile su društvene mreže, izazvavši ogorčenje i osudu širom svijeta.
Erdogan je kazao kako je, nažalost, vidio te fotografije u obiteljskom okruženju, sa svojom djecom i unucima.
Rekao je da su im prizori sa fotografija izmamili suze, ali da to nije bio prvi put da su se “mnoga djeca, majke, očevi, nažalost, utopili u nemirnim vodama Sredozemnog mora”.
“Samo je turska obalska straža, od početka ove godine, spasila više od 50.000 ljudi”, dodao je Erdogan.
Na podsjećanje o tome da je upravo on okrivio Evropu za pretvaranje Mediterana u groblje, turski predsjednik je kazao kako je to rekao iz srca, jer “to je stvarnost”.
“Zemlje koje okružuju Sredozemno more ne žele ove ljude bez obzira na to kolika je cijena toga”, dodao je turski predsjednik.
Prema njegovim riječima, Turska ima potpuno drugačiji pristup pitanju izbjeglica, a to znači da sve dok ima sredstava i načina da ih ugosti, Turska će to činiti.
“Ako su oni na našim granicama, ako žele da dođu, mi ćemo ih dočekati kao goste. A onda, ako postoje oni koji moraju biti vraćeni u svoje zemlje, to je ono što mi činimo”, rekao je Erdogan dodavši kako se u Turskoj trenutno nalazi više od dva miliona Sirijaca i Iračana.
Govoreći o pomoći koju Turska pruža izbjeglicama, predsjednik Erdogan je okrivio i njene susjedne zemlje koje ne čine dovoljno kako bi olakšale ovaj problem.
“Naprimjer, Grčka, Italija, Španija i druge zemlje, uključujući Francusku, Mađarsku – one bi bez većih poteškoća mogle da učine isto. Nažalost, dosad to nije učinjeno. Isto važi i za Njemačku”, naglasio je.
Erdogan je uputio kritiku Njemačkoj zbog izjave kako bi Turska trebala prihvatiti ove ljude, a onda bi oni odabrali neke od njih i prihvatili ih.
“Kakav je to pristup? To nije moguće razumjeti”, prokomentirao je Erdogan.
Evropa se trenutno suočava sa najvećom izbjegličkom krizom u posljednjih nekoliko decenija, dok se hiljade izbjeglica sa Biskog istoka i iz Afrike pokušavaju domoći zapadnoevropskih zemalja i tamo zatražiti azil.
U julu je 100.000 izbjeglica prešlo granice Evropske unije, dok je više od 150.000 ušlo u Mađarsku u prvih osam mjeseci ove godine. Njemačka očekuje 800.000 podnositelja zahtjeva za azil u ovoj godini, što je četiri puta više nego u 2014.
Oko 2.500 izbjeglica i migranata je izgubilo život ili nestalo ove godine u pokušaju da se domognu evropskog tla, objavile su Ujedinjene nacije.
“Isto kao što sam ja u uredu koji podrazumijeva odgovornost, tako su i ti ljudi u uredima koji zahtijevaju odgovornost također. Tako da sve što oni treba da urade je da poduzmu jednu zajedničku akciju i daju tim ljudima mogućnost da se spase”, kazao je turski predsjednik u intevjuu za CNN. Dodao je kako ne želi da više ikad vidi slične slučajeve poput utapanja Aylana iz Sirije.
Od januara Turska je primila oko 1,5 miliona sirijskih izbjeglica, uključujući 217.000 koji se nalaze u 22 izbjeglička kampa, objavio je UNHCR.
Turska je prema dostupnim podacima primila više izbjeglica nego ijedna durga država, 1,9 miliona, za čije zbrinjavanje je dosad uložila blizu šest milijardi američkih dolara od 2011. godine.