Predsjednica Kosova odlikovala i bošnjački “Pokret majki”

Inicijativu za odlikovanje je pokrenuo bosnjački poslanik u Parlamentu Kosova gospodin Ćerim Bajrami, prije nekoliko nedjelja. U inicijativi je, pored „Pokreta majki“ nominiran i gospodin Ahmed Sijarić, bosnjački aktivista sa Kosova, koji živi i radi u Peći.

Kako nam je sam Bajrami potvrdio, on je uz Molbu predsjednici Kosova dostavio i kopiju svog teksta od prije dvije godine iz dnevnih novina  „KOHA DITORE“ kao i kompletni CV (biografiju) gospodina Ahmeda Sijarića, koju mu je on osobno dostavio… Bajrami očekuje da i Sijarić bude nagrađen, ako ne ove, onda naredne godine, jer, po njegovim riječima Ahmed Sijarić je jedna od žrtava bošnjačkog i kosovskog pokreta na Kosovu.

Poslanik Ćerim Bajrami se posebno zahvaljuje na zasebnoj pismenoj podršci njegovoj inicijativi od strane bosnjačkih članova Konsultativnog vijeća zajednica Kosova, Mejdina Saliji i Amele Radončić, kao i na zasebnom pismu podrške od ministra u kosovskoj Vladi Rasima Demirija…

U nastavku donosimo Molbu poslanika Bajramija u cjelosti :

Ćerim Bajrami,

Poslanik Parlamenta Republike Kosova u ime bošnjačke zajednice

Predsjednici Republike Kosova

Gospođi Atifeti Jahjaga

Cijenjena Predsjednice,

INICIRAM

Dodjeljivanje nagrade za HUMANOST i DOPRINOS MIRU uz predstojeći Dan nezavisnosti Republike Kosova 17. februar 2015., za “POKRET MAJKI” – većinom majki i supruga, uz mnoge druge građane, za vraćanje oružja i uniformi srbijanskoj vojsci, od strane nasilno mobilisanih pripadnika bošnjačke zajednice iz mnogih sela Župske regije u opštini Prizren, krajem aprila 1999. godine.

Naša javnost je solidno upoznata da je tadašnji srbijanski zločinački režim nasilu mobilizirao jedan broj vojno sposobnih Bošnjaka i htio da ih u tom period prebaci na nekom od frontova u blizini Prizrena.

Međutim, mogućim kontaktima i dogovorom među bošnjačkim i dijelom albanskim stanovništvom u cijeloj Župi, pokretom naroda, na čijem čelu su stale žene, blokirani su putevi u naselju Rečane, gdje danima nije dozvoljavano nasilno odvođenje mobilisanih od strane pratečih jedinica srbijanske vojske.

Iako je bilo prijetnji od prisutnih srpskih oficira i vojnika da će biti primenjena sila nad onima koji pokušaju da skinu uniforme i vrate oružje, dio mobilisanih je započeo da odbacuje uniforme i oružje, što su poslije njih uradili i mnogi drugi, a naredni dan i svi ostali.

Kasnije je nastala vojna i policijska pojedinačna hajka za onima koji su to uradili, kao i njihove izbjegličke golgote, praćene članovima porodice i narodom, preko vrthova Šar-planine za Tetovo i ostala mjesta na makedonskoj strani.

O ovom događaju su neki i tada informisali i pisali, među njima i moja malenkost, a u par navrata i u narednim godinama u medjima na albanskom jeziku.

Gospodin Ilijaz Kurteshi, veteran kosovske politike, prvi je neposredno poslije rata nazvao taj tadašnji  bošnjački otpor  – “Pokret majki”.

Druga moja incijativa za adekvatnu nagradu se odnosi na gospodina AHMEDA SIJARIĆA iz Peći, poznatog kosovskog i bošnjačkog aktiviste, robijaša srbijanskog zatvora zbog učešća u kosovski pokret otpora u devedesetim godinama prošloga vijeka.

O njegovoj biografiji i radu i nekim detaljima nejgovog angažmana i stradanja, govori njegov CV, koji Vam šaljem u prilogu ove INICIJATIVE.

Također vam šaljem i kopiju jednog mog objavljenog teksta u KOHI DITORE,  poslije 13-to godišnjice od događaja koji simbolizuje “Pokret majki”.

Pozdravljam Vas uz moje dobre želje za Vas daljnji uspjeh u vođenju Republike Kosova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.