Naučnici sa Univerziteta u Teksasu objavili su istraživanje koje je pokazalo da je učestalost upale/infekcije uha kod djece u znatnom padu u odnosu na prije 20 godina.
Rezultati su tako pokazali da je od 2008. do 2014. godine 46 posto djece, u dobi do 12 mjeseci, imalo upalu i srednjeg uha.
Referentni podatak govori da se u 80-im i 90-im godinama prošlog stoljeća taj podatak kretao oko 60 posto.
Istraživanje govori da su za pad učestalosti upale uha odgovorne određene vakcine, manja izloženost djece pasivnom pušenju te veća zastupljenost dojenja.
Isključivo dojenje u prvih pola godine života djeteta smanjuje rizik od infekcija uha, a isključivo dojenje u trajanju od tri mjeseca smanjuje rizik za 60 posto. Uz to, potrebno je podsjetiti da majčino mlijeko sadrži antitijela koja štite bebu od infekcija.
Istraživanje je također pokazalo da su djeca s upalom srednjeg uha tokom prve godine života imala češće i prehlade, i to gotovo pet prehlada prema dvije prehlade kod djece bez infekcije uha. Postotak upale uha kod djece mlađe od tri mjeseca, tokom dva desetljeća, pao je s 18 na šest posto.
Za smanjenje pojave upala uha zaslužna je, prema istraživanju, i vakcina protiv pneumokoka budući da ona štiti od nekoliko sojeva te bakterije, koja je glavni krivac za bolesti poput upale pluća, a pneumokokne bakterije su i jedan od glavnih uzročnika za upalu srednjeg uha kod djece.