Obećanja ovih predsjednika na poslijednjim izborima o razvojnim planovima, uređenju skupštine, javno privatnog partnerstva, koncesije neće biti urađene ako ne budu izglasani u skupštini opštine.
Tako da veliki broj predizbornih obećanja bez koalicionih sporazuma se neće realizovati.
Sa ovakvom situacijom je suočen i predsjednik opštine Priština Shpend Ahmeti koji je u četvrtak dao zakletvu.
Partija predsjednika Ahmetija ima samo 10 mjesta u skupštini opštine Priština, u poređenju sa 26, koliko je potrebno za većinu.
Ahmeti je međutim istakao da neće prihvatiti “pazar” sa drugim političkim partijama da bi osigurao dovoljan broj odbornika u skupštini opštine. On je zatražio saradnju da bi izneo svoj program naprijed.
Erzen Vraniqi iz pokreta “Vetevendosje” je izjavio za list “Zëri da će o svim projektima za Prištinu novi predsjednik razgovarati sa građanima od kojih će dobiti njihovo usvajanje unaprijed.
“Ti će projekti biti predstavljeni skupštini opštine i snažno vjerujem da će ih odbornici skupštine opštine usvojiti, imajuči u vidu da su nam građani dali glas za ove projekte”, izjavio je Vraniqi.
Ni Lutfi Haziri koji je prije nekoliko dana preuzeo vlast u Gnjilanu nije uspio da postigne koalicioni sporazum sa drugim političkim partijama koje imaju odbornike u skupštini.
Besnik Tahiri, stručnjak za lokalnu samoupravu koji je na poslijednjim lokalnim izborima učestvovao u trci za predsjednika opštine Priština kaže da odbornici imaju veliku ulogu u lokalnim skupštinama i snažno mogu korigovati lokalnu vlast.
Prema rijećima Besnika Tahirija svaki predsjednik opštine koji želi promjenu statuta opštine, u kojem ulaze funkcionisanje opštine, broj direktorijata, treba dvije trećine odbornika u skupštini opštine.
“Svaki predsjednik koji želi raditi sa platformom i svojim programom i želi da izmjeni razvojni plan opštine, da reguliše rad, skupštinu mora imati većinu glasova”, poručio je Tahiri.
On je istakao da je većina izabranih predsjednika u predizbornoj kampanji govorilo o javno-privatnom partnerstvu, o koncesijama, ugovaranju usluga ali će sve ovo morati na izglasavanje u skupštini opštine.
“Ne može ništa ići na koncesiju, ili se ne može dati vlasništvo opštine sa odlukom izvršne vlasti jer će i taj predsjednik završiti na sudu kao i Ramadan Muja”.
Jedini izazov ovih predsjednika će biti broj odbornika koji će glasati u skupštini opštine jer bez njih se ne mogu usvojiti razvojni planovi i strategijski dokumenti.
Predizborna obećanja bez koalicionih sporazuma se neće realizovati: Predsjednici “svezanih ruku”