Nakon što je predsednik Demokratskog saveza Kosova Isa Mustafa najavio da će se tokom ove nedelje sastati sa liderom Samoopredeljenja Aljbinom Kurtijem i predstavnicima Socijaldemokratske partije kako bi razgovarao o načinima rušenja aktuelne vlasti, poznavaoci političkih prilika smatraju da novih izbora neće biti pre jeseni, jer kako navode, pre toga treba videti kako će proteći sastanak u Parizu i kako će se odraziti na pregovore sa Beogradom.
Lider Progresivne demokratske stranke Nenad Rašić ističe da DSK-a već neko vreme zahteva ostavku Vlade, ali zbog intenzivnih procesa, poput predstojećeg sastanka u Parizu i pregovora sa Beogradom, ne očekuje prevremene izbore u narednih nekoliko meseci, pa i do godinu dana.
„To će biti planiranje, postavljanje nekih principa, možda i nekih tehničkih dogovora od strane partnera unutar opozicije, ali to svakako neće rezultirati nekim skorijim izborima“, rekao je Rašić.
Politikolog Ramuš Tahiri tvrdi da DSK, Samoopredeljenje i SDP bez podrške vladajućih poslanika ne mogu da obore Vladu.Pitanje je da li bi na rušenju Vlade delovali sa Srpskom listom ili Demokratskom partijom Kosova.
“Srpska to uvek radi u dogovoru sa predsednikom Srbije (Aleksandrom) Vučićem i ne znam da li je sada njima u interesu rušenje vlade”, rekao je Tahiri
U ovu opciju Rašić ne veruje jer bi se, kako kaže, saradnja sa Srpskom negativno odrazila na biračko telo albanskih opozicionih stranaka.
„To je na neki način patriotski čin kojim oni ne žele da uključuju Srpsku u nikakva pozitivna ili negativna dešavanja i ne znam koliko je u ovom slučaju praktično, odnosno ekonomično, imajući u vidu da žele da obore vladu“, rekao je Rašić.
Podrška opoziciji mogla bi da dođe i iz redova vladajuće koalicije, pre svega DPK, navodi Ramuš Tahiri.
„Međutim, DPK računa da na sledećim izborima bude prva, a ako sada ruši Vladu zbog takse ili brisekog dogovora ili pre sastanka u Parizu, onda računa da će izgubiti glasove i da će Alijansa za budućnost Kosova zadobiti veću podršku birača, pa verovatno to neće raditi“, rekao je Tahiri.
Poslanicima krajem juna ističe dvogodišnji mandat, kada stiču pravo na jednogodišnju novčanu nadoknadu, ukoliko dođe do raspuštanja Skupštine pa Tahiri ne očekuje da će pre toga biti pokrenuta inicijativa za opoziv vlade.Ukoliko bi izbori bili održani do kraja ove godine, lider PDS-a Nenad Rašić očekuje da bi najveći broj glasova mogli da osvoje DSK i Samoopredeljenje, koji bi kako je rekao, sa Socijaldemokratama i nevećinskim strankama mogli da formiraju Vladu.