Na Kosovu je u prvoj polovini ove godine zabilježen porast broja požara za 30 odsto u odnosu na prošlu godinu. Nadležni kažu da je i pored trenutnih visokih temperatura i vrućina, u 80 odsto slučajeva uzrok svega toga uglavnom ljudska neodgovornost i nemar.
Požari ovih dana pogađaju čitav region. Zabilježen je veliki broj požara u Grčkoj, Crnoj Gori i Hrtvatskoj. Do požara je došlo i u Gračanici za koji se sumnja da je uzrok ljudski nemar. Iz opštine Gračanica kažu da se vatra, koja je prijetila da ugrozi i obližnja domaćinstva, širila u dva pravca prema selima Šaškovac i Kišnica.
“Jak vjetar i nepristupačnost terena nije dozvolilo da se interveniše vozilima i onda je bilo bukvalno nemoguće spriječiti širenje požara. Iako su se radnici javnih službi takođe priključili u gašenju sa vatrogasnom ekipom, bili smo prinuđeni da zatražimo pomoć i iz Prištine kako vatra ne bi zahvatila i obližnja domaćinstva”, kaže Vladica Trajković, Direktor javih službi u opštini Gračanica.
Uzrok požara najčešće je ljudski faktor, nemar i neodgovornost, ali i nepoznavanje pravila kako se ponašati u takvim situacijama, kažu iz Agencije za upravljanje u vanrednim situacijama. U prvoj polovini ove godine požarima je uzrokovano 67 nesreća u kojima je poginula 21 osoba.
“Imali smo slučajeve na putevima. Poznato je pogotovo u ovom letnjem periodu kada je saobraćaj opterećen i dešava se da nemarnost pojedinaca ugrozi okolinu. Dešava se da se takve situacije završe i sa smrtnim ishodima. U odnosu na prošlu godinu ove je broj smrtnih slučajeva uvećan za 10 odsto a i povrijeđenih za 10 do 15 odsto”, kaže Shevqet Haliti, iz Agencije za upravljanje u vanrednim situacijama.
Prema Zakonu o zaštiti od požara Kosova, koji ima za cilj utvrđivanje zaštitnih mehanizama za spriječavanje razloga izbijanja i širenja požara, vlasnici ili korisnici objekata, djelova objekata i sredine, obavezni su da posjeduju opremu, uređaje i instalacije za gašenje požara.
„U objektima RTK imamo instaliran alarmni sistem koji nas upozorava u slučaju požara. U našem sektoru imamo osoblje koje je u obavezi da interveniše. U svim objektima imamo protivpožarne aparate. Održali smo i predavanja svim radnicima kako treba da se ponašaju u slučaju požara“, rekao je Elez Hajzeri, Šef sigurnosti i zaštite RTK.
Stručnjaci kažu da je u slučaju požara, najvažnije odmah pozvati vatrogasce, reći tačnu adresu, šta gori, ima li ugroženih i ostati smiren. Jedna od najčešćih grešaka koju ljudi prave, ukoliko u njihovoj kući izbije požar, je ta što ostavljaju otvorena vrata i prozore, što omogućava vatri da ugrozi susjedne objekte.