Crveni krst je zatražio nove informacije u vezi sa tijelima 1.700 osoba nestalih tokom rata, čije porodice optužuju Srbiju da skriva lokacije grobnica.
“Došlo je do zastoja u procesu zato što nemamo dovoljno informacija na raspolaganju”, rekla je Lisa Milner iz Međunarodnog komiteta Crvenog krsta na konferenciji za novinare koja je održana u petak povodom izlaska iz štampe petog izdanja knjige sa imenima svih osoba nestalih u ratu na Kosovu.
“Krajnje je vrijeme da se pojave nove informacije. To je neophodno da bi se napredovalo u lociranju nestalih osoba i ostvarilo pravo njihovih porodica da znaju sudbinu svojih voljenih, kao i mjesta gdje se nalaze”, rekla je Milner.
Od prethodnog izdanja knjige, objavljenog 2007. godine, rješeno je 305 slučajeva nestalih osoba, dok je otvoreno 36 novih.
Knjiga sadrži spisak imena 1.754 osobe različite etničke pripadnosti koje se vode kao nestali od 1. januara 1998. do 1. decembra 2000. godine.
Ove godine kosovske vlasti planiraju da istraže još 39 lokacija za koje se sumnja da su masovne grobnice, dok na pronalaženju tela žrtava radi i Srbija.
Međutim, članovi porodica ljudi koji se vode kao nestali još od završetka rata poručuju da se odgovori mogu pronaći samo u Beogradu.
“Mi nismo ti koji nešto znaju. Mi smo oni koji su prošli kroz genocid, i 14 godina nakon toga još uvek čekamo”, rekla je Nisreta Kumnova, čiji je dvadesetjednogodišnji sin Albion nestao za vrijeme rata.
Članovi porodica apelovali su na Evropsku uniju da izvrši pritisak na Beograd u vezi sa nestalim osobama.
Ovo pitanje pokrenuto je i tokom pregovora između Prištine i Beograda koji su vođeni uz posredovanje Evropske unije, međutim ono se ne spominje u konačnom sporazumu o normalizaciji odnosa.
“Prištinska delegacija je izrazila nezadovoljstvo zbog toga što pitanja nestalih osoba i zločina počinjenih na Kosovu nisu pomenuta u dokumentu oko koga su se premijeri složili u Briselu”, rekao je Pajazit Nushi, šef kosovske delegacije za nestale osobe koji se u petak sreo sa kolegom iz Srbije.