Potpisan sporazum “Digitalna Albanija i digitalno Kosovo”


Najnoviji projekat kosovskog ministarstva spoljnih poslova ima za cilj da podrži napore Albanije i Kosova u “međunarodnom priznavanju”, da “promovišu njihov imidž u digitalnim diplomatijama”, te da se “angažuju mladi kao faktor doprinosa u jačanju imidža svojih zemalja”. 

Memorandum su potpisali zamjenik kosovskog ministra spoljnih poslova, Petrit Selimi, njegov kolega iz Albanije, Halil Hyseni, ambasador Kraljevine Norveške u Tirani i Prištini, Jan Bratu i direktorka Britanskog savjeta na Kosovu, Arjeta Emra.      

Selimi je nakon potpisivanja sporazuma rekao da je to jedan od ambicioznijih projekata u oblasti digitalne diplomatije. 

“Vlade Norveške i Britanije doslijedno su podržavale napore Kosova u ovoj oblasti, napore koji su postavili sami građani i inovativna omladina Kosova u prvom planu kao aktivne diplomate”, rekao je Selimi. 

On je naglasio da su nacrt Strategije o digitalnoj diplomatiji Kosova i napori MIP-a Kosova priznati kao četvrta po redu najbolja digitalna diplomatija na svijetu (nakon SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva i Izraela), a prema prestižnom turskom časopisu u oblasti javne i digitalne diplomatije, “Yeni Diplomasi”. 

Zamjenik ministra spoljnih poslova Albanije, Halil Hyseni je prilikom potpisivanja naveo da će se ovim projektom obuhvatiti još veći broj mladih iz Albanije i sa Kosova, sa potencijalima da promovišu “svoje zemlje”. Memorandum će promovisati mrežu “digitalnih diplomata” i pomoći u sprovođenju javne i kulturne diplomatije. 

Ambasador Kraljevine Norveške u Tirani i Prištini, Jan Bratu – zemlje koja finansira digitalnu diplomatiju Kosova i Albanije – ovoga puta sa 300.000 eura, naglasio je da su upravo mladi ti koji mogu da “ruše barijere koje političari i ambasadori ne mogu da prevaziđu”. A direktorka Britanskog savjeta na Kosovu, Arjeta Emra, istakla je da su upravo građani Kosova “najbolje diplomate u zemlji”. 

Iako spada u najmlađa ministarstva spoljnih poslova, kosovska diplomatija  je veteran u internacionalizaciji kosovskog pitanja kao državotvornog, a koje je još 1996. godine jasno postavljeno kao jedno od prioritetnih međunarodnih pitanja, prije svega za zapadne zemlje, na čelu sa SAD-om, Njemačkom i Velikom Britanijom. Ove zemlje su i danas ostale najvažniji partneri Kosovu u podršci za lobiranje novih priznanja Kosova kao samostalne države. Kosovo danas ima 22 diplomatske misije i 14 konzulata, mahom u ključnim i razvijenim zemljama Zapada, kao i u regionu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.