Od prvih službenih podataka o 769 poginulih hodočasnika iznijetih 26. septembra, dva dana nakon drame, saudijske vlasti nisu iznosile nove brojke do danas, kada se ukupan broj mrtvih gotovo udvostručio na osnovu podataka Vlada zemalja čiji su državljni učestvovali u hadžu, piše agencija AFP.
Najveći broj žrtava iz Irana
Osim toga, stotine hodočasnika još se vode kao nestale nakon meteža koji je nastao tokom rituala simboličnog kamenovanja đavola.
Službeni Rijad još nije iznio podatke o nacionalnosti žrtava.
Prema podacima koje je prikupilo AFP, najveći broj žrtava ima Iran, 464 poginulih, a slijede Egipat sa 177, te Indonezija sa 120 mrtvih.
Nesreća se dogodila u vrijeme kada približno dva miliona osoba iz cijelog svijeta obavlja hadž, a saudijski zvaničnici su izjavili da je metež nastao zbog nepoštivanja propisa kretanja prilikom izvršavanja obreda hadža.
Samo dvije sedmice prije ove, desila se još jedna nesreća kada je na džamiju u Meki pao kran, usljed čega je poginulo 107, a povrijeđeno više od 200 osoba.
Godine 2006. također je došlo do nesreće na Mini, prilikom kamenovanja đavola, kada je poginulo više od 360 ljudi.
Dan prije početka hadža 2006. srušila se osmospratnica korištena kao hostel nadomak Velike džamije u Meki i tada su poginule najmanje 73 osobe.
Godine 2001. u metežu na Mini tokom posljednjeg dana hadža poginulo je 35 ljudi.
U Meki 1990. godine u metežu u prenatrpanom pothodniku poginulo je 1.426 osoba.