Vojnici italijanske misije KFOR-a, u bazi Filmski grad, u Prištini – pili su bar do 2016. godine kancerogenu vodu marke “Dea” – saopštio je vojni ljekar Enio Letijeri (Ennio Lettieri), tokom saslušanja pred istražnom parlamentarnom komisijom za efekte upotrebe osiromašenog uranijuma.
Voda čiji su uzorci analizirani od 2015. do 2016. godine sadržala je kancerogeni bromat klase 2b – od 65/97 mikgrograma po litru, dok je limit koji se toleriše 10.
Klasa u koju spada bromat okuplja moguće kancerogene, za ukupno 285 supstanci – saopštilo je Italijansko udruženje za istraživanje kancera početkom jula, prenosi portal ilfattoquotidiano. Zdravstveni rizik po vojnike u Filmskom gradu su i “žućkasti oblaci” iz dimnjaka elektrane, na 7 km od Prištine, sa jedinjenjem fenola koji uzrukuje kancer i nakon 10 godina.
Voda “Dea” se više ne koristi u ovoj bazi, ali je i dalje koriste vojnici u američkoj bazi Bondstil, potvrdio je u međuvremenu komandant KFOR-a, Đovani Fungo.
Kosovski institut za javno zdravlje, međutim, demantuje tvrdnje o kancerogenosti vode. I voda iz javnog vodovoda i flaširana u skladu su sa propisanim standardima, tvrde.
Za italijansku misiju KFOR-a vezuje se i afera izloženosti prašini osiromašenog uranijama tokom misije na Kosovu. Prošle godine italijanski Apelacioni sud donio je presudu o isplati odštete (1.300.000 eura) – porodici preminulog vojnika upravo nakon misije na Kosovu.