Zahvaljujući ledu u kojem je bio zarobljen, mamut je izuzetno očuvan, a naučnici će čak moći da izvade krv što bi im pružilo čak i mogućnost da kloniraju Vunenog mamuta.
Na neke stvari vrijedi čekati, pa makar to čekanje trajalo 39.000 godina, a upravo je to slučaj sa Vunenim mamutom čiji su smrznuti ostaci otkriveni u Rusiji, na Novosibirskim ostrvima. Zahvaljujući ledu u kojem je bio zarobljen, mamut je izuzetno očuvan, a naučnici će čak moći da izvade krv što bi im pružilo čak i mogućnost da kloniraju Vunenog mamuta.
Semjon Grigorev iz Muzeja Mamuta u Jakutsku kaže da vjeruje da je ova životinja, koja je dobila ime Juka, imala dvije i po godine kada je umrla.
– Niko nikada nije vidio kako izgleda krv mamuta, njegov donji dio tijela, donju vilicu, jezik, tkiva u ovakvom stanju. Na ovom primjerku su ti dijelovi jako dobo očuvani. Pretpostavljamo da jemamut pao u vodu ili se zarobio u močvari, ali da nije uspio da ispliva ili se oslobodi i da je zbog toga umro – kaže Grigorev, koji je dodao da je tijelo ove životinje čuvano u ledu zbog čega je odoljelo zubu vremena i raznim predatorima.
Inače, Vuneni mamut je istrijebljen prije oko 10.000 godina. Premda postoji nesuglasica oko toga šta je dalo smrtonosni udarac ovim životinjama, najnovija istraživanja pokazuju da je lov od strane ljudi zajedno sa klimatskim promjenama i promjenama staništa, odigrao presudnu ulogu.
Vuneni mamut Juka je trenutno u Japanu, na izložbi u Jokohami gdje će ostati do septembra.
[youtube]uhdEAt-WkVw[/youtube]