Predsjedavajući Komisije za spoljne poslove Vjosa Osmani, iz Demokratskog saveza Kosova (LDK) smatra da bi nova rezolucija morala da pojasni ulogu predsjednika i premijera u procesu dijaloga i i utvrdila “crvene linije”.
Ona je, kako prenose mediji, rekla da je upitno to što je kosovski predsjednik preuzeo vođstvo dijaloga.
“Prvo, ako predsjednik vodi ovaj proces, Skupština neće moći da ga nadzire, a drugo, ako se dogovori ostvare na nivou predsjednika, predsednik nema mehanizme implementacije, niti može narediti vladi da ih implementira”, rekla je Osmani.
Šef Odbora za evropske integracije Blerta Deliu-Kodra iz Demokratske partije Kosova (PDK) pozvala je na novu rezoluciju, koja bi, kako je naglasila, trebalo da ima saglasnost parlamentarnih stranaka.
Poslanica pokreta Samoopredjeljenje Albulena Haxhiu, koja predsjedava komisijom za zakonodavstvo, izjavila je da ne treba biti nove faze dijaloga bez procjene do sada postignutih sporazuma.
Jedna tačka briselskog sporazuma je formiranje Zajednice srpskih optština, u čije se formiranje ne kreće već nekoliko godina.
List Zëri prenosi da uprkos pozivima zvaničnika Srpske liste, kosovska vlada ne žuri da preduzme korake da ZSO bude uspostavljena.
U pisanom saopštenju, iz vlade su listu preneli da će ZSO biti uspostavljena u skladu sa odlukom Ustavnog suda i na osnovu Ustava Kosova i njegovog zakonodavstva.
Ne postoji rok ili druge vrste obaveze kada će ZSO biti formirana. Biće uspostavljena u optimalnom roku, navodi se u stavu kosovske vlade.