Visokog gosta iz Turske u sjedištu stranke u Prizrenu primio je ministar bezportfelja u Vladi Kosova Rasim Demiri sa suradnicima, te i najvišiim rukovodiocima DSB-a.
„Mi smo obišli bošnjačke sredine Župu i Podgor i zaključili smo da ove regije imaju šansu u razvoju seoskog, planinskog turizma i u poljoprivredi. S’ toga smo se dogovorili da na sledećem sastanku učestvuju i turski i naši bisnismeni radi ulaganja u opštini Prizren i u bošnjačkim sredinama. Župa i Podgor su mjesta u kojima moguda turski biznismeni investirati“, kazao je Demiri.
Gost iz turske je upoznao domaćine da je u Şanlıurfaeu „jedna od tri največih hidroelektrana u svijetu, da je na 12 hiljada kilometara kvadratnih pod pšenicom, kukuruzom, pamukom i drugih poljoprivrednih kultura, te da je devet hiljada kilometara kvadratnih pod vodom“.
Da je ova turska opština na jugoistoku zemlje zaista velika i bogata, govori podatak da ona donosi 40 odsto proizvodnje pamuka u Turskoj i 55 odsto ukupne proizvodnje lješnjaka.
„Zbog toga Urfa je kod nas poznat kao glavni grad za poljoprivredu. I ova odlika čini naš grad posebnim i svakim danom se sve više razvija“, kaže predsjednik Şanlıurfe Mehmed Ekenci, dodavši da je u njegovoj opštini sa 78 glasova osvojila AK partija.
„Za naše biznismene Kosovo je atraktivno za ulaganje, jer se ono nalazi u Europi i lakši je put doći do tržišta u Europi. I sve što je do nas mi ćemo krenuti sa ulaganjima u vašoj zemlji i u bošnjačkim sredinama“, istakao je gost iz Turske“.
Takodjer, bilo je riječi i o susradnji u obrazovanju, kada su u pitanju Bosnjaci, potencirajući da u Turskoj živi veliki broj sunarodnika koji su uspješno integrirani i da se mnogi nalaze na najvišim funkcijama u toj zemlji.
Zastupnica i zamjenica predsjedavajućeg Skupštine Kosova Duda Blaje je izrazila „nadu o uspostavljanju dublje suradnje između dvije zemlje“, istakvaši, što se tiče bošnjačke zajednice, „da oni imaju cijelokupnu najljepšu prirodu na Kosovu, što je šansa za ulaganje investitora iz bratske Turske“.
„Iskreno očekujemo pomoć od Turske. Da bi smo dobili tu opštinu trebamo ulagati i u ekonomiju i u infrastrukturu. Naravno, ta pomoć može da bude i interesno kada je ekonomija u pitanju. Do sada smo od Turske imali samo moralnu podršku, ali smo ipak i zahvalni jer smo mogli ostati i bez nje. I mi iskreno očekujemo od Turske da nam pomogne u našim naporima“, istakao je zastupnik Bajrami i dadao da očekuje dobru suradnju i na kulturnom planu sa opštinom Şanlıurfa.
“Kosovo je iumeđu dvije velike prijateljske države Njemačke i Turske. Mi kažemo; Njemačka nam je prijateljska zemlja, dok nam je Turska stariji brat”, dodao je odbornik Muso Salihi.
O dobrim odnosima sa Turskom govorio je i bivši predsjednik DSB-a i bivši zastupnik u Skupštini Kosova -Džezair Murati. On je dodao da “Bošnjaci Kosova Bosnu doživljavaju kao svoju majku, a Tursku kao “majku svoje majke”.
“To se vidi u svakom susretu i na svakom koraku. Turska nas je zaštitila nakon rata. Da nije bilo turskog KFOR-a – mnogo manje bi danas Bošnjaka bilo na Kosovu. Mi znamo da je Republika srpska rak rana u Bosni, ali isto tako treba da znate da mi u Turskoj, poslije 16 godina, vidimo svoj spas za period koji nam dolazi. S’toga, tražimo od vas lobi. Da nam ekonomski, politički i svaki drugi način da nam pomognete da i Bošnjaci na Kosovu dobiju svoje opštine”, istakao je Murati, dodavši da se “nedobijanjem opština Bošnjaci osjećaju diskriminisani, što i jesu”.
Raif Kasi