Danas “Ljubižda miriše na gradić”, ali ima i nagomilanih problema: Nedostatak pitke vode, uzurpacija naše zemlje, niski napon struje u donjem djelu sela, dotrajali stubovi, neizgrađene bankine i trotoari glavne ulice i Dom kulture su neki od izazova, kaže predsjednik Ljubižde Nehat Vejapi.
Sinošnja posjeta čelnika Demokratske stranke Bošnjaka (DSB) prigradskom naselju Ljubiždi, jedna je u nizu nakon obilska svih sela u Župi i Podgoru. Danas Ljubiždani, kako ističu, zaboravljeni od, gotovo, svih političkih subjekata, pozitivno su ocjenili skup koji je za cilj imao da se kroz jedno opušteno druženje i uz razgovor sa zastupnicima u Paralmentu Kosova, Rasimom Demirijem zamjenikom predsjednika Skupštine Kosova, Dudom Balje, zamjenikom ministra za dijasporu Ćerimom Bajramijem, te i političkim savjetnikom premijera Thaçija Džezairom Muratijem, utvrdi prioritetni problemi koji su se ispriječili u ovom najmlogoljudnijem bošnjačkom naselju u prizrenskoj opštini.
Skupu sa građanima su također prisustvo uzeli i Ajradin Alija, šef Kancelarije za zajednice i povratak, Nebija Aljlji predsjednik Glavnog odbora DSB-a, Bahrim Šabani savjetnik člana predsjedništva Skupštine Kosova, te i Abdula Biljibani i Ismet Rustemović- članovi GODSB-a.
Predsjednik DSB i zamjenik predsjednika Skupštine Kosova Rasim Demiri je kazao da je DSB “kao nijedna druga partija uspjela da nešto izvuče za sva bošnjačka naselja, osobito zahvaljjući Dudi Balje koja je član Komsije za budžet Kosova.
“Nisu veliike investicije, ali za jednu malu partiju itekako jeste”, kazao je zastupnik Demiri.
Nehat Vejapi predsjednik Ljubižde je, nakon što je iznio probelme svoga naselja, pohvalio suradnju PDK i koalicju Vakat na lokalnom i na centralnom nivou, potenciravši da danas “Ljubižda miriše na gradić”, ali da ima i nagomilanih problema. Nedostatak pitke vode, niski napon struje u donjem djelu sela, dotrajali stubovi, neizgrađene bankine i trotoari glavne ulice i Dom kulture su neki od njih.
“Premijer Thaçi je lično, ovdje u Ljubiždi, obećao da će se zalagati i riješiti problem vode, što je samo puko obećanje i ne služi datoj riječi jednog premijera”, kazao je Vehapi, a potom se osvrnuo na problem, kako se izrazio, “uzurpacije njihove imovine od starne opštinskih zvaničnika”.
“Umjesto da oni, koji si dobili glasove od nas, dođu i popričaju sa nama, mi smo morali da protestvujemo ispred Bijele kuće tražeći svoju pravdu. Ni tada se gradonačelnik nije udostoji da izađe pred nama. Njemu ne zamjeram, on treba da hitno ode sa funkcije, ali zamjeram onima kojima on smeta da dostojanstveno rade”.
Zastupnica Duda Balje, članica Komisije za zaštitu ljudskih prava i Komisje za budžet Kosova je istakla da se “problem oko oduzimanja zemljišta Ljubiždanima mora referisati Ombudspersonu i da se o njemu raspravlja u Komisji za zaštitu ljudskih prava.”
Na sva ova otvorena pitanja koja muče Ljubiždane, čelnici DSB-a su prihvatili da u okviru svojih ovlašćenja zauzmu se da se problem prolongira na većem nivou, pa čak i iznese u parlamentu. A što se tiče problema sa pijaćom vodom, zastupica Balje je istakla da će se zalagati da se u toku rebalansa budžeta Kosova uvrsti i projekat pijaće vode, vrednosti oko 80 hiljada eura, iako je budžet limitiran.
Istodobno je na ovom skupu istaknuto da su mejštani Skorobište voljni dati “ciljani izvor” za potrebe Ljubižde.
Savjetnik premijera Thaçija Džezair Murati je okupljenim građanima Ljubižde istakao da je “ Podgor imao štete od bivšeg režima, ali da se sada nastavlja i od nekih zvaničmika današnje lokalne vlasti.
“Doživljavate da imate probleme i da protestvujete ovih dana. Došli smo da vidimo te vaše probleme i da ih rješavamo, jer ovo nije predizborni skup. Došli smo da vidimo kako se sprovodi ravnopravnost jezika, obrazovanje, kakav je položa invalida i penzionera. Došli smo da popričamo o vašim problemima”, kazao je Murati a onda je istakao da je na sceni “korumpirano sudstvo” te da se “svijetla pale i da se mora negdje otkinuti”, aludirajući na zadnje događaje oko ljubiždanske zemlje.
Zamjenik ministra za dijasporu Ćerim Bajrami je i na ovom skupu govorio o značaju obrazovanja na bosanskom jeziku naših ljudi u dijaspori, posebno na očuvanju identiteta, kulture, običaja i vjere. Osvrnuvši se na zabrinjavajuće stanje u obrazovanju u Ljubiždi, gdje iz godine u godinu rapidno pada broj ulenika u nastavi na bosanskom jeziku, poručio je:
“Na zadnjem popisu egzistira veliki broj Bošnjaka, i vi ste kao Albanci dužni da pomognete ovdašnjim Bošnjacima da konsoliduju valjano svoju nastavu. To nalaže demokratija Kosova, to nalažu konvencije i povelje o ljudskim pravima. Jer je obrazovanje na maternjem jeziku elemntarno ljudsko pravo savakog pojedeinca”, kazao je zamjenik ministra Bajrami.
Na kraju je zaključeno da se oko svih ovih potreba i problema Ljubižde formira tim u zajedničkom djelovanju radi njihovih rješenja, da se neki važniji praznici Bošnjaka, kao što je Dan Bošnjka, ili jubilej stranke, te Osmi mart i drugi – obilježe u Podgoru.
Raif Kasi