Dok su širom Amerike demonstranti simbolično držali podignute ruke u vis, u znak poštovanja prema crnom tinejdžeru Michaelu Brownu (18), kojeg je u avgustu ubio bijeli policajac iz Fergusona, u St. Louisu je Begić postao prva bijela žrtva izliva crnačkog gnjeva.
Begić je bio na semaforu u automobilu, sa ženom i prijateljem kada su im prišla četiri maloljetnika i počela da udaraju čekićima automobil. Kada je izašao, uslijedili su svirepi udarci čekićem po glavi, stomaku, licu… Prijatelj se uplašio da su napadači naoružani, pa je izašao i sakrio se. Begić je pronađen bez svijesti. Preminuo je u bolnici.
Policija je insistirala da ubistvo nije rasno inspirisano. Ali Begićeva porodica, kao i sunarodnici iz BiH koji su se spontano okupili, blokiravši saobraćaj, kao odgovor na nasilje u komšiluku, tvrdili su suprotno. Njihovim tvrdnjama kao potvrda je u međuvremenu stigao amaterski video-snimak, na kome se, vide kola Hitne pomoći koja odvoze pretučenog Begića, uz povike sa strane:
“J…. bijelce, ubij bijelce!”, uzvikivali su oni.
Begićevo ubistvo novi je udarac pokušajima prvog tamnoputog predsjednika SAD Baracka Obame da smiri rasne nemire. Po njegovom nalogu, na simboličnom mjestu, u baptističkoj crkvi Ebenezer u Atlanti, u kojoj je propovijedi držao čuveni borac za ljudska prava iz šezdesetih godina prošlog vijeka Martin Luther King, američki državni tužilac Eric Holder je najavio nove smjernice protiv profilisanja građana na osnovu rase od strane policijskih snaga u SAD.
Obama je, sada većinski “neprijateljskom” republikanskom Kongresu, predao i zahtjev da za naredne tri godine odobri 263 miliona dolara za savezne policijske snage. Njegova ideja je da se nabavi 50.000 kamera koje bi policaci nosili na tijelu, kako bi se dobile dodatne informacije o njihovim akcijama.