Poražena srpska politika na Kosovu: Nadležnosti ZSO na nivou ribolovačkog društva


Rezolucija nastala na osnovu izvještaja Ulrike Lunaček, izvjestioca za Kosovo, osvrće se na odluku kosovskog Ustavnog suda o primjeni dogovora o Zajednici srpskih opština (ZSO) i poziva da se usvoje zakoni i statuti u skladu sa odlukom tog suda?! To je definitivno mnogo drugačije od onoga što srpski političari obećavaju svaki sa praga EU.

“Lideri Srba sa Kosova sa pravom su ogorčeni i tvrde da ovim priznavanjem kosovskog Ustavnog suda, EU zaokružuje nazavisnost i dovodi u pitanje sprovođenje najznačajnijeg briselskog dogovora, onog o Zajednici srpskih opština. Zvaničnici uključeni u briselske pregovore do zaključenja ovog broja “Vesti” nisu se oglašavali o spornom djelu Rezolucije usvojene u četvrtak”, piše srbijanski portal vesti-online.com.

Sa sjevera Kosva Marko Jakšić ponavlja da će ovako definisana Zajednica srpskih opština imati nadležnosti na nivou ribolovačkog društva.

“Usvajanje ove Rezolucije znači da Evropski parlament potvrđuje da je Kosovo posebna država i da u njenom okviru ne mogu da se prave organizacije i institucije koje nisu u skladu sa njenim ustavom. Složio se i da na Kosovu nema ZSO kao institucije trećeg nivoa vlasti, već će to biti organizacija poput kosovskog ribolovačkog društva. Sa takvom ZSO, koja inače nema nikakvu kopču sa Ustavom Srbije, naša država odriče se institucija na Kosovu”, kaže za “Vesti” Jakšić.

On dodaje da u Rezoluciji Evropski parlament insistira i da sa Kosovom treba da se potpiše sporazum o normalizaciji odnosa:

“To jasno govori da je sprovođenje brisleskog sporazuma, strategija stvaranja nezavisnog Kosova”, zaključuje Jakšić.

Sa centralnog Kosova Momčilo Trajković, lider SPOT-a smatra da je odluka EP poraz srpske politike o Kosovu.

“Očigledno je da je politika kosovske vlasti, koja se vodi uz pomoć centara moći, mnogo ozbiljnija nego politika premijera Vučića. Zamislite politiku u kojoj je kosovski ustav sveto pismo i u njega niko ne sme da dira”, ukazuje Trajković.

On ističe da se istovremeno od Srbije zahtjeva promjena njenog Ustava i brisanje Kosova iz preambule.

“Šta to može da znači nego jačanje državnosti i ustavnosti Kosova s jedne strane i rušenje države Srbije, s druge.

To vodi nezaustavljivom procesu priznavanja nezavisnosti Kosova i svođenja Srbije na “Beogradski pašaluk”. Prazne priče Marka Đurića (šefa Kancelarije za Kosovo) služe za zamajavanje nesretnih kosovskih Srba”, navodi ovaj portal.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.