“Pogledi palestinske djece i mržnja u njihovim očima su me promijenili”

Jedan od devet posto Izraelaca koji ne podržavaju bombardovanje Gaze je i bivši član izraelskih specijalnih jedinica Avner Gvaryahu.

Gvaryahu je žestoki kritičar invazije Izraela na Pojas Gaze. On danas radi kao čelni čovjek organizacije koja okuplja bivše vojnike koji su se borili na Zapadnoj obali, Gazi i Istočnom Jeruzalemu.

Kroz Fondaciju “Breaking the Silence” pokušava pokazati uticaj izraelskog prisustva na navedenim teritorijima u svakodnevnom životu.

Gvaryahu pojašnjava na koji način se njegov pogled na višedecenijski konflikt promijenio.

U njegovoj prvoj misiji, specijalna jedinica čiji je bio član, upala je u kuću jedne palestinske porodice na Zapadnoj obali koju su koristili kao osmatračnicu tokom operacija.

“Sjećam se da smo u samo nekoliko sekundi upali u kuću, zarobili porodicu i zatvorili ih u jednu sobu. Mislim, ako su htjeli ići u WC ili u kuhinju u svojoj kući, morali su me pitati za dopuštenje”, kazao je Gvaryahu.

U kući koju su zauzeli stanovale su tri generacije jedne palestinske porodice.

“Sve smo ih zatvorili u sobu, djecu, žene, starije osobe i muškarce”, opisao je bivši izraelski vojnik scenu tog jutra.

“Jedan od vojnika je stajao na vratima i brinuo o tome da niko ne izađe iz kuće. U međuvremenu, radili smo ono zbog čega smo došli. Sjećam se da sam sebe u jednom trenutku pitao zbog čega mi je ovo trebalo, kako bih se ja osjećao da vojnici upadnu u moju kuću. Ali sam odmah prekinuo sa razmišljanjem i nastavio sa svojom misijom”, dodaje on.

Tog dana njegova jedinica se zadržala šest sati u kući Palestinaca. Iako je moralni aspekt izraelskih vojnika dugo mučio Gvaryahu, ipak je bio profesionalac i odrađivao ono što mu se naređivalo.

“Već sljedećeg dana smo bili u drugoj operaciji”, napisao je za The Independent.

“To je bila uobičajena rutina i više nisam razmišljao o porodici od proteklog dana. Govorio sam sebi da je to u redu i nastavljao dalje. Nisu me proganjala lica starijih osoba koja su nam nerijetko nudila čaj i nargilu”, sjeća se Gvaryahu.

“Ali, pogledi djece i mržnja u njihovim očima bili su prekretnica u mojoj trogodišnjoj vojničkoj službi”, ispričao je Gvaryahu.

On kaže da od vojnika ne treba tražiti moralnost već da je društvo to koje treba od vojnika tražiti da ne radi nemoralne stvari.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.