U ovom tekstu Trifković, poznat po nacionalističkim tekstovima protiv suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH, podsjeća da je Klinton još tokom saslušanja u Kongresu kao američka državna tajnica izjavila kako je predana da završi ono što je nazvala “nedovršeni posao na Balkanu” te da vjeruje da SAD trebaju revidirati Dejtonski mirovni sporazum.
Plavšićkin savjetnik
Trifković, koji je svojevremeno bio savjetnik ratnih vlasti Republike Srpske, zatim osuđene ratne zločinke Biljane Plavšić, a kasnije i tadašnjeg predsjednika Srbije Vojislava Koštunice, otvoreno se u tekstu pribojava pobjede Klinton na nadolazećim izborima za predsjednika SAD. On smatra da bi to išlo na štetu političkih ciljeva manjeg entiteta.
Trifkoviću je još od 2011. godine zabranjen ulazak u Kanadu, i to ne samo zbog njegovih ksenofobičnih stavova nego i zbog činjenice da je bio visoki funkcioner vlasti koje su učestvovale u genocidu, kako su tada saopćile vlasti.
– Nepoželjan na osnovu kršenja ljudskih prava ili međunarodnih prava zbog toga što je bio visoki funkcioner u vlasti koja, prema mišljenju ministra, učestvuje ili je učestvovala u terorizmu, sistematskom ili grubom kršenju ljudskih prava, ili genocidu, ratnim zločinima ili zločinima protiv čovječnosti u smislu podsekcija 6 (3) do (5) zakona o Zločinu protiv čovječnosti i ratnih zločina – navodi se u obrazloženju kanadskih vlast iz 2011., kada je Trifkoviću zabranjen ulazak u Kanadu.
Karadžić i Koštunica
Tada je Trifković trebao održati predavanja na Univerzitetu u Edmontonu, ali je zadržan na aerodromu u Vankuveru, gdje je ispitivan nekoliko sati. Nakon toga saopćeno mu je da mu je zabranjen ulazak u tu državu. Prema izvještaju medija, inspektori su ga, između ostalog, pitali je li sarađivao s “ratnim zločincima Vojislavom Koštunicom i Radovanom Karadžićem”.
Strah neopravdan, svi u SAD žele napredak BiH!
Strah konzervativnih srpskih lobista od pobjede Hilari Klinton u potpunosti je besmislen i vjerovatno je namijenjen lokalnim političkim igrama, posebno imajući u vidu činjenicu da se i republikanski kandidati s jednakom odlučnošću zalažu za aktivnu ulogu SAD u regionu i na Balkanu.
Identificiranje Klinton kao potencijalne “opasnosti” po interese srpskih radikala, kako saznajemo, promašena je meta, jer skoro cijeli relevantni politički spektar u SAD smatra da je BiH uspjeh američke diplomatije i kao takva će uvijek imati podršku za razvoj i reforme.
– Ko god pobijedio na američki izborima, politika ove svjetske sile ostat će proaktivna, temeljena na već uspostavljenim ciljevima napretka BiH ka EU i NATO-u – kazao nam je izvor iz Vašingtona, dodajući da za Klinton BiH ima i personalnu vrijednost.